برگزاری تظاهرات در حمایت از شیخ النمر در القطیف

سیاسی

مردم القطیف با برگزاری تظاهراتی خواستار آزادی شیخ نمر النمر روحانی معروف عربستانی که در بند آل سعود به سر می برد، شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه النشره، منابع آگاه از برگزاری تظاهرات در القطیف در شرق عربستان در حمایت از آزادی شیخ نمر باقر النمر که در بازداشت رژیم آل سعود به سر می برد، خبر دادند.

شیخ نمر باقر النمر متولد 1379 هجری قمری در عوامیه عربستان و مجتهد شیعه و فعال حقوق بشر عربستانی است. او در پی اعتراضات شیعیان عربستان در سال 2012 بازداشت شد.نخستین بازداشت شیخ نمر در می 2006 میلادی رخ داد. نیروهای امنیتی سعودی او را در بازگشت از بحرین و به دلیل مشارکت در همایشی بین‌المللی درباره قرآن کریم بازداشت کردند.در اتهام شیخ نمر چنین آمد که «وی از حکومت عربستان خواسته است به وضعیت قبرستان بقیع رسیدگی کرده، مذهب تشیع را به رسمیت شناخته و شیوه‌های آموزشی و درسی (وهابی) کنونی حاکم بر عربستان را تغییر داده یا لغو کند».
بازداشت دوم، در 23 آگوست 2008 میلادی رخ داد. آیت الله شیخ نمر آل نمر در بیستم تیر 1392 در اثر حمله مسلحانه نیروهای امنیتی ربوده و به مکان نامعلومی انتقال داده شد. شیخ نمر النمر، روحانی شیعه را به محاربه متهم کرده است. وی به اتهام ایجاد ناآرامی و زمینه‌چینی برای دخالت خارجی از تابستان سال ۲۰۱۲ در زندان به سر می‌برد. رسانه‌های عربستان گزارش دادند، دادستانی این کشور برای نمر باقر النمر، روحانی شیعه تقاضای حکم اعدام کرده است. النمر در ماه ژوییه ۲۰۱۲ دستگیر و زندانی شده است.