احتمال بروز انفجار هیدروژنی در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما ژاپن

بنابر اعلام برخی از کارشناسان هسته‌ای؛ نشت اخیر رخ داده در محفظه‌های نگهداری از آب آلوده رادیواکتیو در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیمای ژاپن می‌تواند باعث بروز انفجار هیدروژنی شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه تلگراف، بنا بر اعلام شرکت برق توکیو (Tepco) مالک و گرداننده نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما در آخرین بازرسی‌های انجام شده در این نیروگاه مشخص شده است که حداقل حدود 10 درصد از محفظه‌هایی که آب آلوده رادیواکتیو جمع‌آوری شده از سطح نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما در ‌آن‌ها نگهداری می‌شوند، نشتی دارند.

به گفته تپکو،‌ عامل بروز این امر ساخته شدن گاز هیدروژن و دیگر گازها در فضای داخل محفظه‌ها به دلیل باقی ماندن آب رادیواکتیو به مدت طولانی است. این موضوع پس از گزارش به سازمان نظارت هسته‌ای ژاپن (NRA) نگرانی‌ها در مورد خطرات احتمال به وجود آمدن گاز هیدروژن در محفظه‌های نگهداری و بروز انفجار هیدروژنی را افزایش داده است.

بنابر گفته یکی از مقامات سازمان نظارت هسته‌ای ژاپن، در صورتی که غلظت گاز هیدروژن در داخل محفظه‌ها بالا رفته و به حد معینی برسد الکتریسیته ساکن می‌تواند باعث انفجار محفظه‌ها شود.

هفته گذشته در جریان بازرسی کارشناسان تپکو از 278 محفظه از مجموع کل 1307 محفظه نگهداری آب رادیواکتیو مشخص شد که 26 محفظه (حدود 10 درصد) از 278 محفظه بازرسی شده از دریچه خود نشت دارند. این در حالی است که مقامات شرکت تپکو اعلام کرده‌اند که احتمال بروز انفجار هیدروژنی در کم‌ترین میزان خود قرار دارد به دلیل آن که هم اکنون همه اقدامات اضطراری لازم جهت رفع مشکل محفظه‌های معیوب در حال انجام است.

سخنگوی شرکت تپکو در این‌باره می‌گوید: ما معتقدیم به دلیل آن که هیچ منبع آتش‌زا یا هر چیزی که بتواند الکتریسیته ساکن را تولید کند در نیروگاه وجود ندارد احتمال بروز انفجار هیدروژنی بسیار ناچیز است.

به گزارش ایسنا، در سال 2011 بروز زلزله و سونامی باعث ورود مقادیر زیادی از آب دریا به نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما ژاپن شد که در اثر خرابی سیستم سردکن و گدازش راکتورها، مقادیر زیادی از مواد رادیواکتیو داخل راکتورها به بیرون نشت پیدا کرد.

انتهای پیام

کد N835397