در جمع کارکنان یگان حفاظت مجلس؛

باهنر: اصرار کنند، بازی برد- برد را به برد-باخت تبدیل می‌کنیم

سیاسی

نایب‌رئیس مجلس با بیان اینکه ایران در مذاکرات به دنبال بازی برد- برد است، گفت: اگر آمریکایی‌ها اصرار دارند که در مذاکرات هسته ای بازی برد- برد به بازی برد - باخت مبدل شود ، ما آمادگی آن را داشته و در این زمینه 50 سال تجربه داریم.

به گزارش ایسنا،‌ محمدرضا باهنر صبح امروز (دوشنبه 4 خرداد) در جمع کارکنان یگان حفاظت مجلس شورای اسلامی با تبریک به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر گفت: این روز سمبلی برای دفاع ملت ایران تحت امر ولایت فقیه است و حرکاتی که پیرامون آزادسازی خرمشهر صورت گرفته، نشانگر یک قدرت مافوق‌الطبیعه است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس ادامه داد: این جمله که "خرمشهر را خدا آزاد کرد" یک جمله طلایی و ماندگار از امام خمینی (ره) بوده و به این دلیل است که بسیاری آزادسازی خرمشهر را امری غیرممکن می‌دانستند.

وی افزود: بنده نیز چندی پیش در مصاحبه‌ای بزرگترین ویژگی امام راحل را اخلاص ایشان اعلام کردم و اینکه امام می‌فرماید "عالم محضر خداست، در محضر خدا گناه نکنید" نیز به همین خصلت ایشان مرتبط است.

باهنر تصریح کرد: زمانی که از امام (ره) سوال کردند مهمترین مشخصه شما چیست؟ ایشان پاسخ داد "من در تمام عمرم جز از خدا از هیچکس نترسیدم"؛ و اگر یک انسان به این مقام برسد، آنگاه به بنده خدا تبدیل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در جنگ تحمیلی تمام قدرت‌های مادی در یک طرف و ایران به تنهایی در طرف دیگر بود، گفت: آن زمان این صحبت‌ها را سیاسی قلمداد می‌کردند،‌ اما اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که کل قدرت‌های مادی در زمان جنگ تحمیلی علیه ایران بودند.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: پس از جنگ جهانی دوم، تمام جنگ‌های صورت گرفته به صورت دوطرفه بود، یعنی یک طرف آمریکا و طرف دیگر شوروی سابق قرار داشت، اما در جنگ ایران و عراق بود که حتی آمریکا و شوروی هم در یک طرف ایستادند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با بیان اینکه ایران قبل از انقلاب به‌عنوان ژاندارم آمریکا و انگلیس در منطقه خدمت می‌کرد، تصریح کرد: اما با این حال در زمان وقوع درگیری، هر بار گوشه‌ای از کشور را جدا می‌کردند، اما طی 8 سال دفاع مقدس که هیچ کشوری حامی ایران نبود، وجبی از خاک ایران جدا نشد.

وی گفت: یکی از موضوعات دیگر اینکه در آن سال‌ها آمریکا حامی عراق و صدام بود، اما چرخش زمان باعث شد که طناب اعدام به گردن صدام بیفتد و این همان موضوع محشور کردن ظالم با ظالم است.

باهنر در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: موضوع حائز اهمیت اینکه همانطور که در جنگ تحمیلی ما شهدایی را تقدیم انقلاب کردیم، عراقی‌ها نیز در جنگ با ایران کشته‌های زیادی داشتند، اما اکنون چه اتفاقی رخ داده که فرزندان همین کشته‌شدگان سعی دارند خود را سرباز حاج قاسم و مقام معظم رهبری نشان دهند؟ و چطور ممکن است که فرزند یک کشته شده به قاتل پدر خود عشق بورزد؟ چرا که آنها می‌دانند که پدرشان در جنگ با ایران کشته شده است.

وی درخصوص وضعیت یمن نیز تصریح کرد: بچه‌های انقلابی یمن، نه اهل خشونت و نه اهل درگیری هستند، بلکه خواسته آنها عدم دخالت سایر کشورها و تشکیل حکومت مردمی است و ایران نیز دخالتی در این امور ندارد.

باهنر تصریح کرد: در لبنان نیز وضعیت به همین منوال است. در جنگ‌های 33 و 29 روزه، همواره به دنبال پیدا کردن یک ایرانی بودند تا اعلام کنند که ایران در این جنگ‌ها نقشی داشته اما هیچ وقت چنین خواسته‌ای محقق نشد.

نایب‌رئیس اول مجلس خطاب به غربی‌ها گفت: بدانید، درست است که رزمنده‌های لبنانی عرب هستند، اما همگی آنها فرزندان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله‌العالی) هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود وضعیت منطقه را اسفبار عنوان کرد و گفت: اکنون ملت‌های منطقه بیدار شده‌اند و باید این خسارت‌ها را نیز تحمل کنند. در سوریه سربازانی که برای حفظ حکومت خود می‌جنگند، یک‌دهم داعشی‌ها هم حقوق دریافت نمی‌کنند،‌ اما دفاع آنها با عشق است و به همین دلیل کشورهای سلطه‌گر موفق به کنار زدن بشار اسد نشده و نخواهند شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درخصوص تشکیل گروهک‌هایی مانند القاعده و داعش گفت: استدلال غرب برای تشکیل القاعده این بود که دیدند امام خمینی (ره) به اسلام ناب عزت بخشید اما آنها با تشکیل این گروهک‌ها به دنبال بدنام کردن اسلام بودند.

باهنر درخصوص مسائل هسته‌ای نیز گفت: ما یک بازی برد- برد را دنبال کرده‌ایم و بر همان اساس نیز جلو می‌رویم. ما معتقدیم که استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای حرام است، اما استفاده از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای را حق مسلم خود می‌دانیم.

وی درخصوص نمایندگان دلواپس نیز گفت: اکنون عده‌ای دلواپس هستند و به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای اعتماد ندارند، اما در مقابل عده‌ای دیگر فکر می‌کنند که در صورت عدم دستیابی به توافق هسته‌ای تمام برنامه‌های کشور برهم خواهد ریخت که این افراط و تفریط است. ما به تیم مذاکره‌کننده اعتماد کامل داریم و از طرف دیگر عدم دستیابی به توافقات هسته‌ای نیز کشور را به بن‌بست نخواهد کشاند.

باهنر اظهار داشت: البته ما نمی‌گوییم که دلواپس نباشید، اما این دلواپسی تنها به دلیل مکار بودن طرف مقابل باشد، وگرنه تیم مذاکره‌کننده از بچه‌های انقلابی هستند و کاملا قابل اعتماد نظام.

وی تصریح کرد: نکته دیگر اینکه آمریکایی‌ها در لوزان صحبت‌هایی را مطرح کردند اما اکنون به فکر دبه کردن هستند و ما این موضوع را قبول نمی‌کنیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم تاکید کرد: همچنین اگر حس کنیم که آنها قصد دارند که بازی برد- برد را به بازی برد- باخت تبدیل کنند، ما مشکلی نداریم و این بازی را شروع خواهیم کرد.

باهنر افزود: البته ما بازی برد- باخت را از زمانی آغاز کردیم که دو ژاندارم امام خمینی (ره) را دستگیر کردند، اما اکنون ببینید که ظرف این 50 سال،‌ چهره آنها چگونه است و چهره امام راحل چگونه.

وی به جنگ تحمیلی اشاره و تصریح کرد: ما در آن زمان تجربه،‌ سلاح و طرفدار نداشتیم، در حالی که امروز همه توانمندی های علمی، تحقیقاتی و آموزشی را داریم. اکنون حاضر به ادامه بازی برد-باخت هستیم، هر چند که معتقدیم می‌توان با بازی برد- برد مذاکرات را پیش برد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در پاسخ به این سوال که عاقبت مذاکرات هسته‌ای را چگونه می‌بینید؟، گفت: ما تمام سناریوها را روی میز داریم و با توجه به مسائل مطرح شده بازی را تغییر خواهیم داد.

باهنر افزود: سناتورهای آمریکایی در ظاهر یا باطن با دولتشان در مذاکرات مخالف هستند، اما ما چنین مشکلی نداریم و در نهایت دولت و مجلس زیرنظر مقام معظم رهبری درخصوص مذاکرات تصمیم‌گیری خواهند کرد.

نایب‌رئیس مجلس در پاسخ به سوالی درخصوص ارتباط و نظارت مجلس بر دولت یازدهم گفت: بنده معتقدم که بار تمام مشکلات بر دوش دولت بوده و مجلس تنها نقشه راه را تبیین می‌کند، هیچ وزیری نیست که حداقل 10 مخالف جدی در مجلس نداشته باشد، اما هزینه استیضاح بالا بوده و ما نیز باید به دنبال حفظ منافع نظام و مردم باشیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص اینکه آیا صلح با آمریکا برخلاف آرمان‌های امام راحل است یا خیر؟ تصریح کرد: این موضوع بستگی به مکان و زمان دارد، امام (ره) فرموده بودند که اگر ما از گناهان آمریکا بگذریم از گناهان آل سعود نخواهیم گذشت، لذا این موضوع بستگی به منافع ملی و نظر مقام معظم رهبری دارد و تنها خط قرمز ما رژیم اشغالگر قدس است که هیچگاه آن را به رسمیت نخواهیم شناخت.

باهنر همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اتحاد اصولگرایان برای پیروزی در انتخابات مجلس گفت: این حس اتحاد بیشتر از دفعات قبل است، زیرا اصلاح‌طلبان آماده شرکت در انتخابات هستند و ما نیز باید در این زمینه اتحاد داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N835350