تلگراف: غرب خطر دستیابی سعودی‌ها به سلاح هسته‌ای را جدی بگیرد

یک روزنامه انگلیسی در گزارشی نوشت: با وجود آن که احتمال دستیابی عربستان به سلاح هسته‌ای ناچیز است اما جامعه بین‌المللی باید به صورت جدی اقدامات لازم برای جلوگیری از این اقدام را انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه تلگراف با اشاره به شایعه‌های اخیر مبنی بر تمایل عربستان سعودی برای دستیابی به سلاح هسته‌ای در گزارشی نوشت: اخیرا شایعه‌هایی مبنی بر این که توافق هسته‌ای ایران و غرب باعث خواهد شد تا ریاض به سمت سلاح هسته‌ای حرکت کند،‌ اما آیا این موضوع درست است و اگر این گونه باشد واکنش جامعه بین‌المللی باید چه باشد؟

دلایلی مبنی بر ناتوانایی عربستان سعودی برای دستیابی به سلاح هسته‌ای وجود دارد.

اگرچه دولت‌های محافظه کاری هم‌چون دولت انگلیس باید اقدامات محتاطانه‌ای را در زمینه جلوگیری از هرگونه تلاش سعودی‌ها برای دستیابی به سلاح هسته‌ای اتخاذ کند.

یکی از دلایل این که عربستان نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد،‌ آن است که در اختیار داشتن تسلیحات هسته‌ای نتیجه عکس خواهد داد و امنیت این کشور را کاهش می‌دهد.

هنوز برخی از مقامات سعودی معتقدند که این کشور در صورت نیاز و فراهم شدن شرایط باید سلاح هسته‌ای در اختیار داشته باشد که البته این موضوع بر خلاف عضویت این کشور در معاهده ان.پی. تی در سال 1988 و نیز امضای پروتکل الحاقی در سال 2009 است.

اخبار اخیری که مبنی بر تمایل عربستان برای دستیابی به سلاح هسته‌ای مطرح شده است در واقع نشان دهنده تمایل برخی از اعضای خانواده سعودی‌ها به این امر است که دلایلی برای این ابراز تمایل نیز وجود دارد. شاید بتوان گفت که مهم‌ترین دلیل تحریک کننده عربستان در این زمینه توافق احتمالی هسته‌ای میان ایران و کشورهای گروه 1+5 است.

عربستان سعودی یکی از رقبای منطقه‌یی ایران است و بر طبق برخی از ادعاها اگر ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد دیگر کشورهای منطقه مثل عربستان به این سمت حرکت خواهند کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: ایران هم اکنون قصد دستیابی به سلاح هسته‌ای را ندارد که مذاکرات با غرب و دستیابی به یک توافق جامع هسته‌ای تا آخر ماه ژوئن باعث خواهد شد که توانایی ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای نسبت به چند سال گذشته کاهش یابد.

البته پادشاه عربستان نیز در کل رضایت خود را از توافق هسته‌ای ایران و غرب ابراز کرده است.

اگر مذاکرات هسته‌ای ایران باعث ایجاد تمایل در میان سعودی‌ها برای دستیابی به سلاح هسته‌ای شده باشد، به احتمال زیاد سعودی‌ها سعی خواهند کرد تا با در اختیار داشتن تسلیحات هسته‌ای بر روند مذاکرات ایران و 1+5 تاثیر بگذارند و به نظر نمی‌رسد قصد استفاده نظامی از آن را داشته باشند.

یکی دیگر از دلایل احتمال حرکت عربستان به سمت سلاح هسته‌ای، تغییراتی است که در پادشاهی و دیگر پست‌های عربستان رخ داده است.

اقدامات اخیر عربستان به خصوص حمله نظامی علیه یمن نشان‌دهنده تغییر موضع محتاطانه گذشته این کشور است.

هم‌چنین توافق هسته‌ای ایران و کشورهای 1+5 می‌تواند باعث شود تا مقامات عربستان نیز همانند ایران از برنامه هسته‌ای و حق غنی‌سازی اورانیوم به عنوان نوعی استراتژی بازدارنده برخوردار شوند.

احتمال دیگری که مطرح است، خرید سلاح هسته‌ای از پاکستان است که البته احتمال انجام چنین اقدامی بسیار ناچیز است، با وجود آن که روابط عربستان و پاکستان در سطح بالایی قرار دارد، اما آیا پاکستان با فروش سلاح هسته‌ای به عربستان به عنوان ناقض معاهده ان.پی.تی و کشور اشاعه کننده سلاح کشتار جمعی مطرح خواهد کرد؟

پاکستان اکنون نیز در تلاش است تا دید منفی که نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای آن در سطح بین‌المللی وجود دارد را از بین ببرد و بالاخره مانع اصلی انتقال سلاح هسته‌ای از پاکستان به عربستان وجود ناوگان پنجم دریایی ارتش آمریکاست.

این گزارش در ادامه می افزاید: حتی با وجود این که احتمال حرکت عربستان به سمت دستیابی به سلاح هسته‌ای ناچیز است اما جامعه بین‌المللی باید اقدامات لازم را برای جلوگیری از دستیابی سعودی‌ها به سلاح هسته‌ای را انجام دهند. اگرچه تاکنون نیز جامعه بین‌المللی به نظر می رسد گام‌هایی را برای مسدود کردن این راه خطرناک اتخاذ کرده‌اند.

هم‌چنین کشورهای غربی، آمریکا و نیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید همان‌طور که نسبت به برنامه هسته‌ای ایران کاملا هوشیار و حساس هستند، در قبال عربستان نیز احتمال حرکت به سمت سلاح هسته‌ای را در نظر بگیرند.

آمریکا باید به مقامات سعودی بفهماند که سلاح هسته‌ای این کشور را امن‌تر نمی‌کند، چراکه آمریکا در صورت نیاز امنیت این کشور را تامین خواهد کرد و این یعنی آن که عربستان نیازی به سلاح هسته‌ای ندارد.

انتهای پیام

کد N835213