آقامحمدی: اقتصاد دولتی و نفتی تهدیدات داخلی هستند

اقتصاد

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ایران در یک منطقه بی‌ثبات قرار گرفته است، تاکید کرد: باید برنامه‌ریزی‌ها بر اساس شرایط بی‌ثبات منطقه باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی آقامحمدی صبح امروز در دهمین گردهمایی مسئولان اتحادیه‌های انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با اشاره به اینکه ایران باید به لحاظ اقتصادی، علمی و تکنولوژی در منطقه مقام اول را داشته باشد تا منطقه را در برابر نقشه‌های دشمن رهبری کند، گفت: این رهبری یک انتخاب نیست بلکه یک الزام است.

وی در ادامه افزود: کشور ما به لحاظ سیاسی، امنیتی و نظامی موقعیت خوبی در منطقه دارد. دشمن در سال‌های گذشته به منطقه لشکرکشی کرده و پایگاه‌های مختلفی را ایجاد کرد. آنها به دنبال از بین بردن سوریه و عراق هستند و اکنون نیز در یمن فعال شده‌اند ولی ایران به لحاظ امنیتی مشکلی ندارد. مشکل عمده ما در زمینه نرخ رشد اقتصادی است. غرب با تحریم‌های هسته‌ای ما را عقب نگه داشت تا ایران را مهار کند. در دوران جنگ تحمیلی نیز آنها دنبال مهار ایران بودند و اکنون همین سیاست را دنبال می‌کنند اما اشکال این مهار تغییر کرده است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه خاطرنشان کرد: ما اگر با همین روند پیش برویم فقط می‌توانیم 40 درصد از اهداف سند چشم‌انداز را تامین کنیم در حالیکه برای رسیدن به تمام اهداف این سند باید نرخ رشد 12 درصدی داشته باشیم.

آقامحمدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه برای دستیابی به اهداف خود باید نگاه بلندمدت داشته و آرزوها و چشم‌اندازهای خود را ترسیم کنیم، گفت: ما ویژگی‌های انسان مطلوب را تصویب کرده‌ایم در حالیکه مشکل ما فکر کردن نیست بلکه مشکل ما اجرای افکار و برنامه‌هاست. انسان مطلوب فردی است که با بهره‌گیری از فرصت‌های نظام آموزشی بتواند با توجه به تحولات آینده مهارت‌های لازم یعنی سوادهای چندگانه را به دست آورد.

وی خاطرنشان کرد: سوادهای چندگانه یعنی سواد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و هنری، معنوی، علمی، میان فرهنگی، اقتصادی، فناوری، بهداشتی و زیست محیطی.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: مساله اصلی ما همین آموزش سواد چندگانه است. ما باید همچنین آینده‌نگری را به دانش‌آموزان آموزش دهیم و برای دستیابی به اهداف آینده خود انسان‌های مناسبی را تربیت کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاکیدات رهبری مبنی بر تحقق اقتصاد مقاومتی، گفت: اقتصاد مقاومتی به معنای مقاوم‌سازی اقتصاد در مقابل تغییرات، مخاطرات و تهدیدات خارجی و داخلی است. ما باید نسبت به تغییرات تکنولوژی و آب و هوایی آگاهی داشته و اقتصاد خود را متناسب با آن برنامه‌ریزی کنیم. ما همچنین باید دائما تغییرات و مخاطرات را رصد کنیم. مخاطرات هم می‌تواند بلایای طبیعی باشد و هم بحران‌های اقتصادی. تهدیدهای داخلی هم اقتصاد دولتی و اقتصاد نفتی ماست. ما باید تغییرات، مخاطرات و تهدیدات را به دانش‌آموزان آموزش دهیم.

آقامحمدی همچنین با اشاره به اینکه ثروت ملی مجموعه سرمایه طبیعی، سرمایه‌های تولید شده و سرمایه ناملموس است، گفت: ما در ثروت ملی در وضعیت خوبی به سر نمی‌بریم زیرا شرایط سرمایه ناملموس ما مناسب نیست. منظور از سرمایه ناملموس، سرمایه انسانی و سرمایه اجتماعی است. ما در واقع در زمینه کیفیت تربیت انسان‌ها دچار مشکل هستیم.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه مساله اعتماد میان ایرانیان بسیار ضعیف است، خاطرنشان کرد: ماموریت ما ایجاد اعتماد میان محصلین است تا آنها بتوانند با هم تعامل داشته باشند البته هنوز مربیان ما هم نیاموخته‌اند که با هم تعامل داشته باشند.

وی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه بهداشت، تغذیه و سواد مردم افزایش پیدا کرده بنابراین امید به زندگی هم افزایش یافته، گفت: باید از این فرصت استفاده کرد و نگاهی درست به سرمایه انسانی داشت. اکنون بزرگ‌ترین مخزن استعدادهای تحقق نیافته در ایران وجود دارد به طور مثال 17 درصد دانشجویان ما در رشته‌های کامپیوتر و الکترونیک تحصیل می‌کنند پس چرا از این سرمایه استفاده نمی‌کنیم؟ ما باید استفاده درستی از سرمایه نیروهای انسانی خود داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N834865