تاکید مجلس نمایندگان آمریکا به ترکیه برای حمایت از آزادی بیان

30 تن از قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا با حمایت از قطعنامه‌ای غیر الزام آور به ترکیه تاکید کردند تا هر چه سریعتر محدودیت‌ها علیه آزادی بیان را لغو کرده و به حقوق بشر جهانی احترام بگذارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، حمایت از این قطعنامه که با پشتیبانی نماینده جمهوری خواه آمریکا آلن گریسون همراه بود، باعث بدتر شدن روابط میان کنگره آمریکا و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه می‌شود.

منابع آگاه در کنگره آمریکا اعلام کردند که در دوم ژوئن 2015 این مساله را در کمیته امور خارجی به مناظره می‌گذارند. البته بعید به نظر می‌رسد که این قطعنامه توسط مجلس نمایندگان و پیش از انتخابات کلیدی پارلمان ترکیه در هفتم ژوئن تصویب شود.

در نخستین بخش این قطعنامه با اشاره به نگرانی‌های دولت واشنگتن و ناظران حقوق بشری درباره حذف آزادی بیان در دوران اردوغان آمده است: نمایندگان آمریکا از دولت ترکیه می‌خواهند هرچه سریعتر محدودیت‌ها علیه آزادی بیان شامل اظهارنظرها در محیط آنلاین یا رسانه‌های اجتماعی را لغو کند.

روزنامه نیویورک تایمز در سر مقاله روز جمعه خود نوشت که روزنامه نگاران ترکیه نگران سرکوب رسانه‌های مستقل توسط دولت برای تضمین پیروزی حزب در انتخابات هفتم ژوئن هستند.

در ادامه این قطعنامه همچنین به مساله احترام گذاشتن به حقوق بشر جهانی به ویژه آزادی بیان به عنوان عامل اصلی بقای جامعه‌ای آزاد و دموکراتیک اشاره شده و به دولت آنکارا تایید شده که به صورت کامل به مفاهیم حقوق بشر جهانی در راستای تعهداتش پای بند بماند.

در این قطعنامه به ایجاد رعب و وحشت و تهدید گسترده دولت ترکیه علیه رسانه‌ها، کمپانی‌های خصوصی و فعالان جامعه مدنی از طریق مداخله مستقیم در اقداماتشان اشاره شده است. همچنین پیگیردهای جنایی یا تهدید و ارعاب براساس قوانین بسیط ضد تروریسم توسط مقام‌های آنکارا در سال‌های اخیر به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

انتهای پیام

کد N834864