سازمان ملل: هنوز 3000 روهینجایی در دریا سرگردانند

سیاسی

آژانس آوارگان سازمان ملل تخمین می‌زند که بیش از 3000 مهاجر بنگلادشی و روهینجایی ممکن است هنوز در دریای آندامان سرگردان و آواره باشند.

آژانس آوارگان سازمان ملل تخمین می‌زند که بیش از 3000 مهاجر بنگلادشی و روهینجایی ممکن است هنوز در دریای آندامان سرگردان و آواره باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کمیسیونر عالی آوارگان سازمان ملل اعلام کرد که تعداد دقیق این آوارگان هنوز مشخص نیست و بررسی‌ها نشان می‌دهد که تعداد آوارگان روهینجایی و بنگلادشی ممکن است بیش از 3000 تن باشد.

بیش از 3000 اقلیت مسلمان روهینجا که از میانمار گریخته و مهاجران جویای کار بنگلادشی با استفاده از قایق به ساحل رسیده و بیش از 100 تن هم در تایلند از قایق پیاده شدند.

تنها مهاجران روهینجا می‌توانند یک سرپناه موقت یکساله در کشورهای میزبان داشته باشند در حالی که مهاجران بنگلادشی را به کشورشان عودت می‌دهند.

عبدالعزیز جعفر، از نیروی دریایی مالزی گفت، چهار کشتی در حال جستجو کشتی‌ها و قایق‌های گم شده حامل مهاجران هستند که می‌توانند در دریا سرگردان مانده باشند و سه فروند هلیکوپتر و سه قایق ضربتی نیز در حالت آماده‌باش قرار دارند.

ارتش آمریکا نیز اعلام کرده که آماده کمک به کشورهای منطقه برای مواجهه با این بحران انسانی مربوط به سرگردانی مهاجران روهینجایی در دریاست.

جفری پول، سخنگوی پنتاگون روز پنجشنبه گفت: وزارت دفاع آمریکا آماده پاسخگویی مناسب به این بحران است. ما آماده افزایش گشت‌های هوایی بر روی دریا در منطقه و همکاری با شرکای محلی در این باره هستیم.

این نخستین باری است که ارتش آمریکا آماده ایفای نقش مستقیم در این باره است. واشنگتن به دولت‌های منطقه تاکید دارد که با هم برای جستجو انجام عملیات نجات و تامین سرپناه برای هزاران مهاجر آسیب‌پذیر همکاری کنند.

گروه 23 نفری از قانون‌گذاران آمریکا به دولت واشنگتن برای جلوگیری از تبدیل شدن آب‌های پیرامون کشورهای منطقه به قبرستان هزاران روهینجایی آواره تاکید کردند و روز چهارشنبه و پیش از مذاکرات میان دولت میانمار و آنتونی بیلینکن، دیپلمات شماره دو آمریکا در پایتخت میانمار، درخواست خود را در قالب نامه‌ای به جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده اعلام کردند.

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا گفتند که آمریکا باید از انجام عملیات جستجو و ارسال کمک‌های بشردوستانه به مهاجران که دریای آندامان در خطر هستند، حمایت کند.

این مقام‌ها در نامه خود خطاب به کری نوشتند، آمریکا باید با ملت‌های جنوب شرق آسیا در این زمینه همکاری کند و علت اصلی این بحران را ریشه‌یابی کند.

آنها در این نامه به شدت دولت تین سین، رئیس‌جمهوری میانمار را به خاطر پیگیری "قانون منزجرانه علیه اقلیت‌ها" در میانمار مورد انتقاد قرار دادند و خواستار اعمال تحریم‌های آمریکا علیه عاملان تحریک خشونت علیه روهینجاها شدند و گفتند اگر اوضاع به همین منوال ادامه یابد تحریم‌ها اعمال می‌شود.

یک دیپلمات ارشد آمریکایی نیز به دولت میانمار تاکید کرد تا با شرکای منطقه برای رویارویی با بحران مهاجران در جنوب شرق آسیا همکاری کند.

بیش از 3000 تن از مهاجران روهینجایی و بنگلادشی در هفته‌های اخیر وارد اندونزی، مالزی و تایلند شده‌اند.

در همین حال، دولت میانمار اعلام کرده که قصد دارد تا در نشست منطقه‌ای درباره بحران انسانی روهینجا که در چند روز آتی برگزار می‌شود، شرکت کند.

انتهای پیام

کد N834761