دیدار پنهانی مقامات افغان و طالبان در چین

به گفته منابع آگاه، برجسته‌ترین نماینده صلح افغانستان هفته گذشته با مقاماتی از طالبان در چین دیدار کرده است.

به گفته منابع آگاه، برجسته‌ترین نماینده صلح افغانستان هفته گذشته با مقاماتی از طالبان در چین دیدار کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از وال استریت ژورنال، این دیدار دو روزه که در شهر ارومغی چین صورت گرفته با هدف گفت‌وگو درباره پیش‌شرط‌های روند صلح احتمالی برگزار شده است.

یکی از دیپلمات‌های آگاه در این باره گفت: این نشست، گفت‌وگویی درباره مذاکرات بود.

با این حال این دیدار به دلیلی دیگر نیز حائز اهمیت است: این نشست با کمک آژانس اطلاعاتی پاکستان و با هدف نشان دادن نیت این کشور در حل مساله شورش‌ها در افغانستان برگزار شد.

مقامات آگاه از این دیدار می‌گویند، مقامات چینی و نمایندگان آژانس جاسوسی پاکستان نیز در نشست 19 و 20 مه در ارومغی حضور داشته‌اند. با این حال مقامات پاکستانی و چینی تاکنون واکنشی به این اظهارات نشان نداده‌اند.

در حالی که اعضای هیات مذاکرات صلح افغانستان دائماً نشست‌هایی با طالبان برگزار می‌کنند، تشکیل چنین نشستی با حضور اعضای عالی‌رتبه مذکور اقدامی بی‌سابقه بوده است.

این دیدارها در پی تلاش‌های دیپلماتیک اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان برای بازیابی روابط کشورش با پاکستان صورت گرفته‌اند.

حمایت پاکستان در استقرار روند صلح بین افغانستان و طالبان همواره عاملی مهم و حیاتی بوده است. اکثر اعضای حلقه رهبری طالبان از سال 2001 در پاکستان سکونت دارند و شبه‌نظامیان این گروه نیز از مرزهای بین افغانستان و پاکستان به عنوان یک پایگاه عملیاتی استفاده می‌کنند.

مقامات افغان و غربی مدت‌هاست که پاکستان را به کنترل موثر شورش طالبان متهم می‌کنند؛ ادعایی که اسلام‌آباد آن را مکرراً رد می‌کند.

آخرین تلاش‌ها برای بازگرداندن طالبان به میز مذاکره به ژوئن 2013 بازمی‌گردد که این تلاش‌ها با شکست مواجه شد.

انتهای پیام

کد N834751