دبیرکل مجمع تقریب مذاهب:

برخی، وحدت مسلمانان را خلاف ولایت می‌دانند

مجمع تقريب,آيت‌الله اراكي,دبيركل مجمع تقريب مذاهب

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی عدم وحدت مسلمانان را گامی در راستای تحقق اهداف دشمنان اسلام معرفی کرد و گفت: دشمنان ما با مشکلاتی روبرو هستند و راه برون‌رفت از آن را به جان هم انداختن مسلمانان می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله محسن اراکی در نشست "سرگروه‌های تبلیغ اربعین" که در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، تبلیغ در اربعین حسینی را خدمتی ارزشمند و از توفیقات بزرگ الهی دانست و گفت: بدون شک جهاد تبلیغی که شما انجام می‌دهید، شما را در زمره یاران امام حسین(ع) قرار می‌دهد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به فرازهایی از زیارت عاشورای حسینی گفت: در زیارت عاشورا می‌خوانیم «یا لیتنی کنا معک ...» که این فراز میثاق نصرت و یاری خداوند است که در آیات سوره مبارکه احزاب نیز به آن اشاره شده است.

وی حضور مبلغان در عرصه تبلیغی اربعین را پاسخی به ندای «هل من ناصر ینصرنی» اباعبد الله الحسین(ع) دانست و گفت: اربعین، تظاهرات اعلام وفا به میثاق نصرت الهی است که موجب اهمیت این حرکت بزرگ شده است.

اراکی ادامه داد: مشکل انبیای الهی و ائمه معصومین علیهم السلام نیز همواره سستی مردم در وفا به نصرت الهی بود؛ همان عاملی که حکومت امام حسن(ع) را از هم پاشید و قیام امام حسین(ع) را اینگونه رقم زد و شهادت مظلومانه آن حضرت را موجب شد.

وی در ادامه سخنان خود با بیان این‌که «در عرصه قیام امام حسین(ع) و فلسفه آن کار تحقیقی جامعی صورت نگرفته است» گفت: درباره امام حسین(ع) بیشتر جنبه تراژدی و سوگوارانه که اهمیت زیادی دارد، مورد توجه قرار گرفته و در عرصه تبیین اهداف و پیرامون قیام اباعبد الله الحسین(ع) نتوانسته‌ایم اقدام خاصی انجام دهیم.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: همین مسئله موجب شده تا در عرصه سوگواری امام حسین(ع) نیز نتوانیم به هدفی که می‌بایست، برسیم.

وی درباره نقش مبلغان در راستای تبیین اهداف و فلسفه قیام امام حسین(ع) گفت: امروز اگر در جامعه اسلامی، کسی تربیت اسلامی می‌شود در پای منبرها و در مساجد صورت می‌گیرد نه در جای دیگر؛ البته جاهای دیگری هستند که در این عرصه زمینه را فراهم می‌سازند، ولی کار ریشه‌ای در پای منبرها و در مساجد انجام می‌گیرد.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، اراکی در ادامه حرکت بزرگ اربعین را مورد توجه قرار دارد و گفت: نباید بگذاریم پیاده روی اربعین تنها به چند روز خلاصه شود و بعد از آن هر کسی سراغ کار خود برود، اساس این کار باید از دهه محرم آغاز شود و محصول آن در اربعین حسینی برداشت شود.

وی با بیان این‌که «در تبیین قیام عاشورایی امام حسین(ع) اقداماتی انجام شده است، ولی نسبت به بایدها، کار چندانی صورت نگرفته است» گفت: باید در عرصه تبیین اهداف و فلسفه قیام عاشورا بازبینی شود و آن را بر اساس چالش‌های امروزی مطرح کنیم تا از بروز چالش‌ها جلوگیری کنیم. مردم باید درک کنند که اگر حسینی هستند، نقش خود را در چالش‌های مختلف بدانند.

دبیر کل مجمع تقریب مذهب اسلامی افزود: در عرصه تبیین، باید تبیین اهداف قیام اباعبدالله الحسین(ع)، تبیین جریان‌های افراطی و تفریطی که همچون خوره دست‌آوردهای قیام حسینی را از درون و بیرون می‌خورد و تبیین جبهه‌های اصلی نبرد مد نظر قرار گیرد.

وی با بیان این‌که «امروزه برخی وحدت مسلمانان را خلاف ولایت می‌دانند» گفت: این تفکر برائت را دیگرستیزی تبیین می‌کند؛ ما به برائت معتقدیم و ولایت بدون آن را ناقص می‌دانیم، ولی باید برائتی مانند امام علی و امام صادق علیهماالسلام داشته باشیم؛ بخش عمده سپاه علی(ع) را اهل سنت تشکیل می‌دادند و امام صادق(ع) نیز شاگردان زیادی از اهل سنت داشت که ابوحنیفه از جمله آنهاست.

اراکی عدم وحدت مسلمانان را گامی در راستای تحقق اهداف دشمنان اسلام معرفی و عنوان کرد: دشمنان ما با مشکلاتی روبرو هستند و راه برون رفت از آن را به جان هم انداختن مسلمانان می‌دانند؛ از این رو در کشورهای اسلامی جنگ و خونریزی و در کشورهای آمریکایی و غربی و در رژیم صهیونیستی آرامش برقرار شده است.

وی خاطرنشان کرد: ما باید جبهه‌های اصلی نبرد در جامعه اسلام و تداوم جلوه نهضت حسینی در این جبهه‌ها را مورد توجه قرار دهیم. مردم باید نسبت به نقش خود در تقابل بین جاهلیت مدرن و جاهلیت پیش از اسلام، تقابل اسلام و تشیع با اسلام آمریکایی و تشیع انگلیسی آشنا شوند.

دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: آنچه در عرصه تبلیغ اربعین مهم است، ضرورت ساماندهی و تبیین و تقسیم کار و بهره گیری از تمام ظرفیت‌ها به ویژه طلاب عرب زبان است؛ ما باید بدانیم تکلیف ما تنها نسبت به زائران ایرانی نیست، بلکه تبلیغ دارای حد و مرزی نیست و باید دین خدا را ترویج داد.

حجت‌الاسلام صادق گلزاده معاون فرهنگی و تبلیغی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز در این نشست گفت: تبلیغ جهادی در اربعین حسینی، اقدامی مخلصانه و در ساحت امام حسین(ع) است و فعالان این عرصه بر اساس تکلیف مداری در تلاش هستند.

وی با تأکید بر این‌که «مبلغان اربعین حسینی باید بتوانند نقش بزرگی را در این حرکت بزرگ اسلامی ایفا کنند» تصریح کرد: امام حسین(ع) مصباح الهدی و سفینة النجاه است؛ این ویژگی در تمامی عرصه‌ها و زمان‌ها وجود دارد و افراد می‌توانند با تمسک به این امام همام خود را در زمره نجات یافتگان قرار دهند.

معاون فرهنگی و تبلیغی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: اربعین حسینی، بزرگ‌ترین حرکت انسانی که از دلبسته‌ترین و با اخلاق‌ترین مردم از سراسر جهان رقم می‌خورد که تهدید و خطر نه تنها بر این حضور گسترده اثر منفی نمی‌گذارد، بلکه روز به روز با شکوه‌تر برگزار می‌شود.

وی با بیان این‌که «اربعین حسینی می‌تواند بحران‌های جهان اسلام را برطرف سازد» تصریح کرد: حرکت بزرگ اسلامی در اربعین می‌تواند کشورهای اسلامی را از آسیب‌ها و خطرات در امان بدارد.

گلزاده در پایان افزود: تلاش داریم بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته، فعالیت‌های تبلیغی مبلغان در این حرکت بزرگ اسلامی را از نظر کیفی و کمی توسعه دهیم و بالاترین بهره‌ها را از آن ببریم.

انتهای پیام

کد N834414