فرمانده ایساف:

آمریکا پایگاه نظامی دائمی در افغانستان ایجاد می کند

سیاسی

فرمانده نیروهای بین المللی کمک به امنیت در افغانستان (ایساف) از قصد ایالات متحده و همپیمانانش در ناتو برای حضور نظامی در افغانستان بعد از 2016 خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ژنرال «جان کمبل» در گفتگو با روزنامه واشنگتن پست احتمال داد که واشنگتن و اعضای پیمان ناتو برای این منظور پایگاه نظامی دائمی در کابل ایجاد کنند. وی افزود: تصمیم نهایی در این مورد تابستان آینده، در نشست پیمان ناتو در ورشو اتخاذ خواهد شد.

به ادعای وی ایجاد پایگاه برای ناتو در افغانستان باعث افزایش هماهنگی برای توزیع کمک ها میان شهروندان افغانی، وارد کردن تجهیزات نظامی و ارائه مشورت های نظامی و اطلاعاتی می شود. فرمانده نیروهای بین المللی ایساف به شمار نظامیانی که قرار است بعد از 2016 در افغانستان حضور داشته باشند، اشاره ای نکرد. وی در عین حال تاکید کرد که هنوز در این مورد تصمیم گیری نشده است.

پیشتر ینس استولتنبرگ دبیر کل پیمان ناتو بعد از نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو این پیمان در شهر آنتالیای ترکیه که اواسط ماه جاری برگزار شد، از تصمیم ناتو برای حضور بلند مدت در افغانستان بعد از تکمیل مأموریت فعلی سخن گفته بود.

گفتنی است در مأموریت جدید ناتو که از اول ژانویه سال جاری شروع شده است 12500 نظامی این پیمان در افغانستان حضور دارند که اکثر آمریکایی هستند.