انتقاد وزیر دفاع آمریکا از نیروهای امنیتی عراق

وزیر دفاع آمریکا مدعی شد، تصرف شهر رمادی توسط گروه تروریستی داعش در عراق نشان می‌دهد نیروهای امنیتی عراق اراده‌ای برای جنگیدن با این گروه ندارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه با یک برنامه شبکه سی‌ان‌ان که امروز (یکشنبه) پخش شد، گفت: تعداد نیروهای عراقی بسیار بیشتر از نیروهای دشمن در شهر رمادی، مرکز استان الانبار بود اما آن‌ها در جنگیدن کوتاهی کردند و از این شهر عقب‌نشینی کردند.

وزیر دفاع آمریکا در ادامه مدعی شد: ظاهرا آن‌چه که اتفاق افتاد این بود که نیروهای عراقی نشان دادند اراده‌ای برای جنگیدن ندارند. تعداد این نیروها از نیروهای دشمن کمتر نبود. در حقیقت تعداد آن‌ها بسیار بیشتر از نیروهای دشمن بود. من از این مساله نتیجه می‌گیرم که ما با اراده عراقی‌ها برای جنگیدن با داعش و دفاع از خودشان مشکل پیدا کرده‌ایم.

این اظهارات وزیر دفاع آمریکا در حالی مطرح می‌شوند که سقوط شهر رمادی عراق در یکشنبه هفته گذشته باعث زیر سوال رفتن تاثیر رویکرد دولت باراک اوباما در ارتباط با عراق شده است. راهبرد دولت اوباما شامل آموزش‌دهی و بازسازی در ارتش عراق می‌شود.

وزیر دفاع آمریکا همچنین از حملات هوایی آمریکا به عنوان یک بخش موثر جنگ علیه گروه تروریستی داعش دفاع کرد، اما گفت این حملات جایگزینی برای اینکه نیروهای عراقی از کشورشان دفاع کنند نیستند.

کارتر گفت: ما می‌توانیم در شکست دادن داعش شرکت داشته باشیم اما ما نمی‌توانیم عراق را برای مردمش به محلی شایسته برای زندگی تبدیل کنیم. ما نمی‌توانیم پیروزی را حفظ کنیم. تنها عراقی‌ها می توانند این کار را انجام دهند و در این مورد خاص نیز قبایل سنی غرب عراق باید این کار را انجام دهند.

انتهای پیام

کد N834208