نقوی حسینی در گفتگو با مهر مطرح کرد:

ظریف «دبه درآوردن آمریکایی‌ها» را قبول دارد/ ۲ توصیه لاریجانی

سیاسی

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه وزیر خارجه در جلسه غیرعلنی امروز موضوع «دبه درآوردن آمریکایی‌ها» را قبول داشت، گفت: رئیس مجلس، دو مورد از نگرانی‌ها را جمع‌بندی و اعلام کرد.

سیدحسین نقوی‌ حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به نشست غیرعلنی صبح امروز مجلس با وزیر امور خارجه و مذاکره‌کنندگان هسته ای اظهار داشت: نشست خوبی بود و آقایان ظریف و عراقچی گزارش جالب و خوبی ارائه دادند و نمایندگان نیز شفاف و صریح نقطه نظرات خود را بیان کردند.

وی افزود: هم موفقیت های خوبی کسب شده و هم دلواپسی ها و نگرانی های جدی در این زمینه وجود دارد که دو مورد از آنها را رئیس مجلس جمع‌بندی و بیان کرد.

نقوی‌حسینی در توضیح این دو مورد گفت: این دو مورد عمدتا در رابطه با «لغو تحریم ها» و «نحوه بازرسی ها» بود؛ چون ما به هیچ عنوان بازرسی فراتر از NPT را نمی‌پذیریم و بازرسی های در چارچوب پروتکل الحاقی را نیز فقط در صورت تصویب مجلس می پذیریم و اینکه غربی ها درخواست بازرسی های فراپروتکلی داشته باشند، آن هم در شرایطی که هنوز پروتکل الحاقی در مجلس تصویب نشده است، این مساله ما را به شدت نگران می‌کند و لذا تیم مذاکره‌کننده هسته ای باید این مساله را به عنوان خطوط قرمز رعایت کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا سخنان وزیر و معاونان وزارت امور خارجه در این جلسه برای نمایندگان قانع کننده بود یا خیر، تصریح کرد: قرار نیست کسی قانع بشود یا نشود؛ بحث اصلی این است که مدام تعامل و گفتگو بشود تا در نهایت به یک توافق خوب برسیم؛ این نشست ها نیز ادامه خواهد داشت.

نقوی‌ حسینی افزود: آقای ظریف در جلسه امروز موضوع «دبه درآوردن آمریکایی‌ها» را قبول داشت و یکی از موضوعات اصلی مورد تاکید ما نیز همین است که تدابیر لازم برای مقابله با این رفتارها اتخاذ شود؛ چراکه ما معتقدیم آمریکایی ها بنای اجرا کردن تعهدات را ندارند. بنابراین باید تدابیر لازم در متن توافق برای مقابله با دبه درآوردن آنها در نظر گرفته شود.