محمدجواد لاریجانی: یمن در صحنه جهانی مظلوم است

محمدجواد لاريجاني,دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه

لاریجانی گفت: یمن در صحنه جهانی بسیار مظلوم است و کشورهایی که بیشترین ادعا دارند رکوردشان در مورد نقض حقوق بشر بسیار بد بوده است.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، محمدجواد لاریجانی در حاشیه همایش چشم انداز حقوق کودک در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه با توجه به سالروز آزادسازی خرمشهر، حقوق بشر آیا برنامه‌ای برای حقوق جانبازان دارد؟ گفت: طبیعتا این موضوع در کشور، مسئولان خود را دارد. بنابراین طبق قطعنامه 598 این موضوع مسئول پیگیری خود را داشته که در راستای مرز و تبادل اسرا اقداماتی توسط دستگاه دیپلماتیک باید صورت گیرد.

وی گفت: درباره ساماندهی دسته جمعی امنیت منطقه خلیج فارس نیز در این قطعنامه موضوعاتی مطرح شده است همچنین بحث سوم این قطعنامه در خصوص غرامت است.

وی تصریح کرد: مهمترین بخش، ساماندهی دسته جمعی امنیت منطقه خلیج فارس است که تاکنون اقدامی انجام نشده در واقع به دلیل حضور منافع نامشروع خارجی مسیرهمکاری دسته جمعی برای امنیت حلیج فارس تحقق پیدا نکرده اما در حال انجام است.

وی درباره برنامه ستاد حقوق بشر و انتقاد خود در رابطه با سکوت مدعیان حقوق بشر برای جنایاتی که در یمن رخ داده است، اظهار کرد: یمن در صحنه جهانی مظلوم است و کشورهایی که بیشترین ادعا و خودبزرگ بینی فراوان دارند رکوردشان در امر حقوق بشر بسیار بد بوده است و متاسفم باید بگویم در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که شاهد تعرضات بسیار فجیع به حقوق انسان‌ها است که این امر از جنگ جهانی دوم نیز بالاتر است.

ادامه دارد...

کد N834094