نشست مشترک لاریجانی و حدادعادل درباره انتخابات هیئت رئیسه مجلس / حفظ وضعیت موجود خواسته طرفین است

مجلس نهم

رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با اشاره به جلسه رئیس مجلس و رئیس فراکسیون اصولگرایان گفت: آقای حداد و دکتر لاریجانی بر روی موضوع وضع موجود هیات رئیسه گفت‌وگوهایی داشتند.

به گزارش خانه ملت، کاظم جلالی در حاشیه نشست علنی امروز (یکشنبه 3 خرداد) مجلس شورای اسلامی  در جمع خبرنگاران گفت: جلسه ای آقای حداد و دکتر لاریجانی بر روی موضوع حفظ وضع موجود هیات رئیسه داشتند که آقای حداد عنوان کردند وضعیت موجود حفظ شود.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پاسخ من و آقای دکتر لاریجانی این بود که می‌توان این نظر را در فراکسیون اصولگرایان رهروان نیز مطرح کرد و اگر اعضای فراکسیون این پیشنهاد را پذیرفتند، می‌توان آن را عملی کرد، در صورتی حفظ وضع موجود هیات رئیسه عملی می‌شود که اکثریت اعضای فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت به آن رأی بدهند.

وی اظهار داشت: فراکسیون آقای حداد جلسه‌ای داشت و در آن این موضوع نیز مطرح شد و موافقان و مخالف‌هایی نیز داشت که پس از آن نیز آقای حداد عنوان کرد فراکسیون ایشان با کلیات حفظ وضع موجود هیات رئیسه موافق است.

جلالی تاکید کرد: اما بعد از این صحبت‌های رئیس فراکسیون اصولگرایان، ما زمزمه‌هایی شنیدیم که برخی از اعضای این فراکسیون می‌خواهند به صورت منفرد کاندیدا بشوند. ما این موضوع را با ارائه اسامی این افراد با دکتر حداد در میان گذاشتیم و عنوان کردیم که این روند با هدف حفظ وضع موجود یا همگرایی منافات دارد.

جلالی در ادامه به پاسخ حداد عادل در این‌باره اشاره کرد و گفت: او عنوان کرد که با این افراد صحبت می‌کنم. امروز نیز از صبح در صحن علنی با ایشان درباره نتیجه کار گفت‌وگوهای متعددی داشتم، اما آقای حداد عنوان کرد هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌ام.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی افزود: مجدد با آقای حداد مطرح کردیم که خبرهایی مبنی بر کاندیداتوری برخی دوستان برای ریاست شنیده می‌شود، آقای حداد گفت این افراد کاندیدای فلان جبهه هستند و خیلی مورد توجه قرار نخواهند گرفت.

جلالی تاکید کرد: اما به ایشان گفتیم که آنها از فراکسیون شما هستند و فراکسیون اصولگرایان باید تکلیف خود را در زمینه حفظ وضع موجود مشخص کند.

رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت توضیح داد: تمام حرف‌هایی که با آقای حداد رد و بدل شد برای روشن شدن تکلیف است، چرا که امروز عصر مجمع عمومی فراکسیون ما جلسه‌ای دارد و من باید گزارشی از روند حفظ وضع موجود هیات رئیسه به آنها ارائه کنم اما تا الان هنوز هیچ نتیجه‌ای دریافت نکرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه امروز در صحن علنی با نمایندگان عضو فراکسیون اصولگرایان در زمینه حفظ وضع موجود هیات رئیسه صحبت کرد، گفت: برخی از دوستان این فراکسیون که افراد موثری هم هستند، عنوان کردند چنین موضوعی با عنوان حفظ وضع موجود هیات رئیسه مطرح نشده است و در جریان نیستند و حتی برخی می‌خواهند کاندیدا شوند.

کاظم جلالی عنوان کرد: امروز چندین بار با دکتر حداد گفت‌وگوی تلفنی و حضوری مفصلی داشتم، اما هنوز به نتیجه‌ای قطعی و روشن نرسیده‌اند، به نظر می‌رسد در داخل بدنه فراکسیون اصولگرایان هنوز به یک جمع‌بندی کامل نرسیده‌اند. اگر آنها درخصوص حفظ وضع موجود به جمع‌بندی برسند، تازه ابعاد آن مشخص می‌شود و پس از آن باید در فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت درباره آن رأی‌گیری کنیم، اما تا الان که در جمع خبرنگاران حضور دارم، ابعاد این موضوع خیلی روشن نیست.

جلالی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نشست عصر مجمع عمومی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با چه محوری برگزار می‌شود، گفت: این جلسه برای روشن شدن تکلیف خود فراکسیون است. فراکسیون اصولگرایان رهروان عملکرد دموکراتیکی دارد. آقای دکتر لاریجانی صبح در جلسه شورای مرکزی به صراحت گفت هر تصمیمی که مجمع عمومی بگیرد، به آن عمل خواهد کرد. بنابراین امروز در مجمع عمومی به نتیجه نهایی خواهیم رسید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا آقای باهنر کاندیدای فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت برای نایب‌رئیسی است؟ گفت: جناب باهنر فرد تشکیلاتی است فلذا اگر بخواهد کاندیدا شود، باید در فراکسیون رأی‌گیری کنیم، چنانچه فراکسیون به ایشان رأی دهد، در داخل صحن مجلس از پشتیبانی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت برخوردار خواهند بود.

نماینده مردم شاهرود تاکید کرد: هر کسی که در فراکسیون رهروان ولایت رأی بیاورد، مورد حمایت خواهد بود.

رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت تشریح کرد: امسال دوستان عمدتاً برداشت‌هایی داشتند که باید دسته‌جمعی انجام شود و برخی اقداماتی صورت گرفت که همراه با تصمیم فراکسیون نبود، به این منظور باید مانع این خلل‌ها شد و دیگر چنین اقداماتی صورت نگیرد.

جلالی در پاسخ به این سوال که آیا شما کاندیدای نایب‌رئیسی نیستید؟ گفت: من کاندیدا نیستم، بعضی دوستان لطف داشتند و در صحن مطرح کردند که کاندیدا شوم، اما تصور می‌کنم حضور در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی مناسب است و کارهای خوبی در آنجا انجام می‌دهیم که موثرتر خواهد بود.

وی همچنین درباره اینکه چه کسانی رقبای باهنر در فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت هستند، گفت: در داخل فراکسیون هنوز کسی با عنوان رقیب مطرح نشده است. بحث‌هایی درباره آقای باهنر وجود دارد، این نقدها امروز نیز در جلسه صبح شورای مرکزی با ایشان درمیان گذاشته شد. باهنر برخی نقدها را پذیرفت و عنوان کرد: باید نسبت به رفع آنها اقدام کند.

وی همچنین درخصوص کاندیداتوری ابوترابی فرد برای نایب‌رئیسی گفت: به نظر مشکل خاصی برای ادامه نایب‌رئیسی آقای ابوترابی‌ وجود نداشته باشد. تقریباً و تحقیقاً اجماع نظر مستحکمی روی ایشان وجود دارد و خیلی در مورد آقای ابوترابی‌ اختلاف‌نظری نیست.

جلالی در پاسخ به این سوال که فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت اولویت وضع موجود هیات رئیسه را دنبال می‌کند یا خیر؟ گفت: فراکسیون هیچ اولویتی ندارد. در فراکسیون همه حق کاندیداتوری دارند و معمولا افراد زیادی کاندیدا می‌شوند، اما خوشبختانه تاکنون شاهد انضباط تشکیلاتی در فراکسیون بودیم و اگر کسی رأی نمی‌آورد در صحن نیز کاندیدا نمی‌شد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در نهایت تاکید کرد: معمولا پخت و پزی خارج از مجموعه فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت نداریم. آقای دکتر لاریجانی اکراه دارند که با افرادی با شائبه اینکه ممکن است در هیات رئیسه جایگاهی پیدا کنند، جلسه‌ای برگزار کند.

29220

 

کد N833934