اظهار امیدواری«اسفنانی»از به سرانجام رسیدن لایحه حمایت از اطفال در مجلس فعلی

حقوق كودك

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: تکالیف والدین نسبت به اطفال و نوجوانان در لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان که در کمیسیون قضایی مجلس اعلام وصول شده به صورت منسجم آمده است.

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: تکالیف والدین نسبت به اطفال و نوجوانان در لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان که در کمیسیون قضایی مجلس اعلام وصول شده به صورت منسجم آمده است.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدعلی اسفنانی در همایش چشم‌انداز حقوق کودک در جمهوری اسلامی ایران، گفت: کودک در نظامات حقوقی بسیار مورد توجه دولت‌هاست، یکی به دلیل کودک بودن و اینکه امکان دفاع و شکایت کردن از خود را ندارد و دیگر به دلیل اینکه کودکان آینده‌سازان جامعه هستند و از این لحاظ مورد توجه دولت‌ها واقع می‌شوند.

وی ادامه داد: آنچه که در دانشکده‌های حقوق در زمینه حقوق کودکان مطرح است عمدتا منحصر به یک درس اختیاری تحت عنوان بزهکاری اطفال اختصاص می‌یابد. همچنین بخش دیگری که در دانشگاه‌ها در این زمینه مورد توجه قرار می‌گیرد مباحث مربوط به حقوق کلی کودکان از جمله مباحث قیمومیت است.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قانون اساسی ما در یک اصل به طور اختصاصی یعنی در اصل 30 به حقوق کودکان پرداخته است. همچنین در فصل دهم قانون مجازات اسلامی از مواد 88 به بعد ارتکاب جرایم توسط اطفال مورد اشاره قرار گرفته است و در فصل ششم قانون آیین دادرسی کیفری یعنی از مواد 408 به بعد مباحث مربوط به دادگاه‌های اطفال مطرح شده است.

وی با اشاره به لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان، ادامه داد: این لایحه توسط قوه قضائیه تهیه شده و در کمیسیون قضایی مجلس اعلام وصول شده است. کارگروهی تحت عنوان حقوق خصوصی با مدیریت بنده این لایحه را بررسی می‌کنند که امیدوارم در این دوره به سرانجام برسد.

اسفنانی افزود: تکالیف والدین نسبت به اطفال و نوجوانان در قوانین به صورت پراکنده آمده است، اما در این لایحه به صورت منسجم به آن پرداخته شده است. همچنین مباحثی از جمله آزارهای عاطفی، هرزه‌نگاری و بهره‌کشی اقتصادی در لایحه اطفال و نوجوانان مطرح شده است.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بحث مخاطره‌آمیز طفل را برای اولین بار در قوانین‌مان آورده‌ایم مبنی بر اینکه طفل بزهکار است یا بزه دیده.

وی در پایان گفت: متاسفانه بحث تربیت کودکان در جامعه مورد توجه قرار نمی‌گیرد و خانواده‌ها قائل به این نیستند که باید علم تقویت کودک را در بحث تربیت آنها یاد بگیرند.

انتهای پیام

کد N833914