محسن رضایی: اقتدار و عقلانیت شاکله مذاکران هسته‌ای است

محسن رضایی

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام،برخی ویژگیهای مذاکرات هسته‌ای را در تاریخ مناسبات بین‌المللی بی‌سابقه ارزیابی کرد و گفت:اقتدار، عقلانیت و ظرفیت گفت‌وگو و پیشرفت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، شاکله و فلسفه این مذاکرات را شکل داده است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در همایش «شمیم ایثار» که به مناسبت سوم خرداد در این واحد برگزار شد،ضمن تبریک به مناسبت اعیاد شعبانیه این ماه را زمان پاسداری از ارزش‌ها دانست و گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، اولین گام، برقراری یک نظام سیاسی بود که از همان نخستین روزها مورد آماج حملات شدید قرار گرفت.

رضایی با اشاره به صورت گرفتن اقداماتی نظیر ترور، کودتا، انفجار، بمباران شهرها و نیز وضعیت نامناسب و پر التهاب کشور،در سال‌های نخست انقلاب، ادامه داد: جنگ تحمیلی در چنین شرایطی و در حالی که تمام متخصصان عالی رتبه ارتش ایران را ترک کرده و فروش سلاح و تجهیزات از نقاط مختلف جهان به کشور قطع شده بود، بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل شد.

وی از مدیریت نامطلوب بنی‌صدر در سال نخست دفاع مقدس و شکست‌­های رزمندگان در میدان نبرد یاد کرد و افزود: با آغاز سال دوم جنگ، نیروهای مبارز کشور با عملیات‌­های ثامن‌الائمه و طریق‌القدس به پیروزی دست یافتند و با آزادسازی دزفول، اندیمشک و شوش، تلاش‌ها برای باز پس گیری خرمشهر از سر گرفته شد.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس با اشاره به موقعیت خطیر و حساس سربازان کشور برای آزادسازی خرمشهر با توجه به نگرانی‌های عراق از پیروزی‌های ایران و بسیج نیروهای بعثی برای حفظ همه جانبه این شهر، گفت: خرمشهر از شرق با رود کارون و از غرب با رود کرخه محاصره شده بود و هماهنگی و تدوین نقشه جامع برای بازپس گیری این شهر با توجه به موقعیت جغرافیایی آن نیاز به برنامه‌ریزی و آمادگی 5 تا 6 ماهه داشت.

رضایی افزود: پس از یک ماه کار کارشناسی جوانانی چون خرازی، باکری و کاظمی و نیروهای مجرب ارتش جمهوری اسلامی ایران، تصمیم گرفته شد روند آزادسازی به جای استفاده از جاده اهواز خرمشهر، از طریق رود کارون که فاقد هرگونه پل و جاده بود، صورت پذیرد.

انتهای پیام
کد N833833