الیوم السابع بررسی کرد؛

پنج دلیل پیشروی داعش در سوریه و عراق

داعش

به رغم حملات ائتلاف تحت رهبری آمریکا به پایگاه‌های گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه، اخیرا شاهد پیشروی‌های این گروه در مناطقی از عراق و سوریه بوده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اخیرا داعش در شهر تاریخی پالمیرا (تدمر) در سوریه از یک سو و شهر رمادی، مرکز بزرگترین استان عراق از سوی دیگر پیشروی هایی داشته است اما چه دلیل می‌تواند پشت این پیشروی‌ها باشد در حالی که ائتلاف علیه داعش در سوریه و آمریکا همچنان عملیات علیه این گروه تروریستی را ادامه می‌دهد؟

روزنامه الیوم السابع در گزارشی دلایل این پیشروی را در پنج محور تشریح کرده است:

1- داعش از کنترل مناطق تحت تصرف مخالفان در سوریه دست به حمله به مناطق تحت کنترل ارتش سوریه زده است.

2- تمرکز داعش بر مناطق سوریه که دارای جمعیت کم و به ویژه سنی نشین هستند. در حالی که تلاش‌های دولت سوریه بر محافظت از مناطق پرجمعیت متمرکز است.

3- داعش از گلایه‌های برخی از سنی‌های عراق در دوره نوری مالکی، نخست وزیر سابق عراق سوء استفاده می‌کند.

4- با وجود حمایت میلیارد دلاری آمریکا از نیروهای مسلح عراق، باز هم معضل فرار سربازان عراقی از عرصه های نبرد وجود دارد و رقم اعلام شده از تعداد سربازان در میادین جنگ از تعداد واقعی این نیروها بسیار کمتر است.

5- میان تروریست‌های داعش، افراد مسلحی هستند که در جنگ‌های دیگر نیز حضور داشته‌اند و از مکان‌هایی چون افغانستان و قفقاز هستند و خود را به عنوان سر کرده‌های استراتژیک این گروه ثابت کرده‌اند.

علاوه بر موارد یاد شده داعش با گرفتن مالیات‌ها و قاچاق کالاهایی چون نفت و آثار باستانی درآمد مالی هنگفتی را به دست آورده است. این گروه همچنین مناطقی در غرب عراق و شرق سوریه و گذرگاه‌های مرزی اصلی را اشغال کرده که این مساله امکان انتقال نیروها و سلاح‌ها را برای داعش به وجود می‌آورد.

انتهای پیام

کد N833783