دیدار سنایی با مفتی عالی اداره مرکزی مسلمانان روسیه

ايران,روسيه

مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه در ادامه سفر خود به جمهوری باشقیرستان با حضور در محل اداره مرکزی مسلمانان روسیه، با شیخ الاسلام طلعت تاج الدین رییس این اداره دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این دیدار تاج الدین ضمن اشاره به روابط رو به گسترش دو کشور گفت: اسلام در روسیه سابقه بیش از 1100 سال داشته و اداره مرکزی مسلمانان در روسیه نیز از سابقه 200 ساله برخوردار است و 25 اداره دینی را از خاور دور تا مرزهای غربی و از شمال تا جنوب روسیه رهبری می‌کند.

وی ادامه داد: هیاتهای ایرانی تاکنون چندین بار از اداره ما بازدید کرده اند. بعد از فروپاشی دوره جدیدی از زندگی را شروع کرده ایم بین تمامی ادیان روسیه اتحاد وجود دارد و به همین دلیل 70 سالگی پیروزی بر فاشیسم را جشن گرفتیم . در طول 15 سال گذشته 7500 مسجد ساخته ایم . در باشقیرستان 16 سال قبل سه مسجد بود اما هم اینک 12 مسجد بزرگ داریم.

مفتی عالی اداره مرکزی مسلمانان روسیه اضافه کرد: دین برای اتحاد انسانهاست. هم اکنون در راستای حفظ صلح و جلوگیری از تهدیدات فعالیت زیادی داریم. امروز در جهان موانع زیادی برای همکاری وجود دارد. بحرانهایی مانند یمن ،سوریه ، عراق وحتی اوکراین نشان می دهد که هنوز شیطان فعال است. باید همکاری‌هایمان را توسعه دهیم. نباید اسلام را به شیعه و سنی تقسیم کرد. زیرا همگی در برابر خدای واحد نماز می خوانیم. مقابله با وهابیت و جریانات تند برای ما اهمیت زیادی دارد. در 25 سال گذشته شیطان به لباس اسلام هم درآمده و می خواهد اسلام و مسلمانان را به عنوان تروریست جلوه دهد . ما همواره با احترام متقابل در کنار هم زندگی کرده ایم و با وحدت این مشکلات را پشت سر گذاشته ایم. جریانات افراطی در روسیه جایگاهی ندارند. در بین امامان جماعت در روسیه حتی یک وهابی وجود ندارد.حامی این تروریستها یک کشور اسلامی بوده که پشت سرش آمریکا قرار دارد.

سفیر کشورمان هم ضمن اظهار خوشحالی از این ملاقات گفت: ایران از برقراری گفتگو بین ادیان حمایت کرده و نقش مثبت جنابعالی را در آن بسیار با اهمیت ارزیابی می کند. سفر ما به باشقیرستان در راستای افزایش نقش استانها در توسعه روابط دو کشور می باشد. وضعیت جهان اسلام بسیار تاسف بار است ونقشه های بیگانگان توسط مردم منطقه در حال اجراست. رهبری ایران همواره خواهان وحدت و جلوگیری از توطئه دشمنان می باشند. طبیعتا نقش شما در جلوگیری از تحرکات تروریستی و افراط گرایی در آسیای مرکزی و قفقاز می تواند بسیار با اهمیت باشد.

انتهای پیام

کد N833774