پیونگ یانگ خواستار تحقیق مشترک با سئول درباره غرق ناوچه کره‌جنوبی شد

کره شمالی در تلاش برای پایان بخشیدن به اتهامات در دخالتش در غرق ناوچه کره جنوبی در سال 2010 و ترغیب سئول برای لغو تحریم‌ها، خواستار بررسی مشترک و جدید در این رابطه شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، پیونگ یانگ آمادگی خود را برای شرکت در تحقیقات مشترک با سئول درباره غرق ناوچه چئونان متعلق به کره جنوبی به سال 2010 اعلام کرده است. کره جنوبی، پیونگ یانگ را مقصر غرق این ناوچه می‌داند.

دپارتمان سیاست گذاری کمیسیون دفاع ملی کره شمالی امروز (یکشنبه) در بیانیه‌ای بار دیگر این پیشنهاد را تکرار کرد. این نخستین پیشنهاد از ژوئیه 2010، سه ماه پس از غرق این ناوچه متعلق به کره جنوبی است.

این دپارتمان در ادامه بیانیه خود آورده است: اگر به این باور بنیادی برسیم که بررسی مساله غرق ناوچه وظیفه ماست، کره جنوبی باید پیشنهاد ما را در انجام تحقیقات مشترک بپذیرد. انتشار حقیقت کار آسانی است. این ناوچه یک ماه پس از غرق شدن از ته آب بیرون کشیده شد. همچنین تیم تحقیقاتی در داخل کمیسیون دفاع ملی کره شمالی برای بررسی این رخداد تشکیل شده است.

پیشتر تحقیقاتی به رهبری کره جنوبی با گروهی از کارشناسان بین‌المللی انجام شد و آن‌ها اعلام کردند که اژدر شلیک شده از زیردریایی کره شمالی عامل انهدام و غرق این ناوچه در دریای زرد در مارس 2010 بوده است. در جریان این رخداد 46 دریانورد کشته شدند ادعایی که پیونگ یانگ آن را رد می‌کند.

دو ماه پس از غرق این ناوچه، کره جنوبی یکسری تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ اعمال کرد و تمامی روابط اقتصادی به جز پارک صنعتی کائه سونگ در مرز دو کره را لغو کرد.

انتهای پیام

کد N833699