روایت نعمتی از نشست غیرعلنی با مذاکره‌کنندگان هسته‌ای؛

ظریف نمونه‌های دبه درآوردن آمریکایی‌ها رابرای نمایندگان تشریح کرد

سیاسی

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی برخی از محورهای مطرح شده در نشست غیرعلنی صبح امروز نمایندگان با مذاکره‌کنندگان هسته‌ای را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، بهروز نعمتی  صبح امروز در حاشیه جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران با اشاره به نشست دو ساعته و غیرعلنی صبح امروز رئیس و نمایندگان مجلس با وزیر امور خارجه و برخی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای اظهار داشت: جلسه دو ساعته سنگینی با حضور وزیر امور خارجه و همکاران وی برگزار شد و آقای ظریف مهمترین مباحث مطرح در رابطه با مذاکرات هسته‌ای را تشریح کرد و آقای عراقچی نیز به‌طور مبسوط درباره مذاکرات اخیر و دغدغه‌های مقام معظم رهبری و مردم صحبت کرد.

وی ادامه داد: چهار نفر از نمایندگان مجلس نیز سوالاتی را درباره نحوه لغو تحریم ها و شیوه بازرسی‌ها و نیز فعالیت‌های ما در فردو و مجموعه تاسیسات هسته ای مطرح کردند که پاسخ داده شد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس در پاسخ به سوالی در رابطه با اظهارات ضد و نقیض مقامات آمریکایی درباره محتوای مذاکرات و وضعیت بررسی آن در نشست غیرعلنی امروز گفت: در این رابطه یکی از نمایندگان تذکر جدی داد و سوال کرد و پاسخ داده شد که در این ۳۰ سال آنها با شیوه «چماق و هویج» همواره خودشان را عرضه کردند و این چیز جدیدی نیست و در مجموع قول دادند که از دستاوردهای این عرصه به خوبی دفاع کنند.

نعمتی تاکید کرد: مجلس به‌عنوان دستگاه ناظر باید از همه امور اطلاع کامل داشته باشد و در عین حال نباید احساسی وارد شود؛ این جلسات می تواند به پیشبرد بهتر امور کمک کند و دغدغه های مردم نیز از طریق نمایندگان آنها به مذاکره‌کنندگان اطلاع داده شود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه اهم محورهای مذاکرات که در جلسه امروز مورد اشاره قرار گرفت، چیست؟، توضیح داد: عمدتا نوع نگارش متن توافق جامع و چگونگی آن مطرح است.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی فضای جلسه امروز را خوب و صمیمانه توصیف کرد و در پاسخ به سوالی درباره حواشی یا درگیری پیش آمده در پایان جلسه تصریح کرد: اصلا هیچگونه درگیری وجود نداشت.

تشریح موارد دبه درآوردن آمریکایی‌ها توسط ظریف/ تکذیب کاهش سانتریفیوژها در فردو

نعمتی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در رابطه با اینکه آیا موارد دبه درآوردن آمریکایی‌ها از سوی وزیر امور خارجه تشریح شد یا خیر؟، اعلام کرد: چون جلسه غیرعلنی بوده، نمی توانم اشاره کنم، اما به‌طور کلی بعضی از مسائل مربوط به دبه درآوردن آمریکایی‌ها توسط آقای ظریف باز و تشریح شد.

وی کاهش تعداد سانتریفیوژهای فردو به ۳۵۰ مورد را رد کرد و گفت: به گفته مذاکره‌کنندگان تعداد سانتریفیوژهای این تاسیسات همان ۱۰۴۴ تا بوده است.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه توافق ها فعلا به‌طور شفاهی و بیانیه ای بوده و باید با دقت به متن مکتوب تبدیل شود، درباره موضع رئیس مجلس در جلسه امروز نیز خاطر نشان کرد: آقای لاریجانی با توجه به تجربه هایی که در این عرصه دارند، موضوع حمایت از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای را مطرح کرد و در عین حال ضرورت دنبال کردن خواسته‌های ملت و نظام را مورد تاکید قرار داد.