درگیری مقابل محل مذاکرات مقامات چین و تایوان

در پی نشست مقام‌های چین و تایوان برای بهبود روابط دوجانبه، گروهی از مردان سیاهپوش ناشناس با معترضان حامی استقلال مقابل محل نشست درگیر شدند و حزب اتحاد همبستگی تایوان، چین را عامل آن می‌داند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، معترضانی که عدم الحاق تایوان به بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا (تحت مدیریت چین) را خواستارند، مقابل محل نشست مقام‌های دولتی دو طرف با مردان ناشناس زد و خورد کردند.

پلیس حدود 70 فعالی را که بنرهایی در دست داشتند و عمدتا متعلق به حزب حامی استقلال تایوان بودند، بازداشت کردند. برخی از آنها از سوی مردان سیاهپوش مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

"اتحاد همبستگی تایوان" که تجمع روز شنبه را سازماندهی کرده بود، چین را به عنوان عامل پشت پرده حملات معرفی کرد اما جزئیات بیشتری اعلام نکرد.

رسانه دولتی چین در زمان پوشش نشست اشاره‌ای به درگیری‌ها نکرد. فعالان ضد چین طی ماه‌های اخیر اعتراضاتی را در تایوان برپا کردند و می‌گویند که پس از یک دهه تجدید روابط حسنه آرام میان دو دشمن تاریخی، از استعمار اقتصادی چین هراس دارند.

"اندرو هسیا" وزیر سیاست چین در تایوان با اذعان به تنش‌های موجود به همتای چینی خود گفت که هرگونه ارتقای روابط به حمایت افکار عمومی نیاز دارد.

"ژانگ ژیجون"، وزیر سیاست تایوان در چین نیز در ادامه همتای تایوانی خود را برای سفر به چین دعوت کرد و همین امر از ادامه مذاکرات طولانی شده خبر می‌دهد.

اندرو هسیا گفت: امیدواریم که طرف مقابل این مساله را درک کند که تنها روابطی بر پایه احترام، صلح، امنیت و شرافت، ثبات پایدار به همراه خواهد داشت. اساس بهبود روابط بر حمایت مردمی است.

طرف چینی هم تاکید کرد که دو طرف نباید اجازه عقب گرد در روند مذاکرات را بدهند. مسئولان چین و تایوان از اوایل 2014 برای چهارمین بار دیدار کردند.

انتهای پیام

کد N833561