برگزاری انتخابات پارلمانی در اتیوپی

ساکنان اتیوپی امروز (یکشنبه) در انتخابات پارلمانی‌ای شرکت کردند که احتمال پیروزی قاطع حزب حاکم این کشور در آن وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، پس از فروپاشی کمونیسم و گسترش قحطی در اتیوپی، به حزب حاکم جبهه انقلابی دموکرات خلق اتیوپی که 25 سال است قدرت را در این کشور در دست دارد، به عنوان عامل تغییر کشور و جذب سرمایه‌گذاران خارجی نگریسته می‌شود اما منتقدان می‌گویند پیروزی مجدد این حزب باعث محدودتر شدن فضای عمل برای مخالفان می‌شود.

از 547 کرسی پارلمان کنونی اتیوپی تنها یک کرسی به اپوزیسیون تعلق دارد.

کارشناسان امیدی به تغییر گسترده و پیروزی اپوزیسیون در این انتخابات ندارند و می‌دانند که این انتخابات بار دیگر باعث می‌شود هلیه ماریام دسالگن، نخست وزیر اتیوپی برای پنج سال دیگر در سمتش باقی بماند.

یکی از رای دهندگان جوان پیش از آغاز رای گیری گفت: من به حزب حاکم رای می‌دهم چون به توانایی احزاب اپوزیسیون در اداره کشور اعتقادی ندارم.

اقتصاد اتیوپی یکی از سریعترین رشدها را در آفریقا داشته و علت آن سرمایه‌گذاری دولت و خطوط آهن جدید، جاده‌ها و سدهای تولید برق هیدروژنی است.

با وجود قطعیتی که به نظر می‌رسد در نتیجه این انتخابات وجود دارد، برخی از ساکنان اتیوپی می‌گویند اهمیتی به این مساله نمی‌دهند.

یکی از رای دهندگان که در این انتخابات شرکت نکرد، گفت: این رای گیری تغییری ایجاد نمی‌کند. از قبل معلوم است که حزب حاکم پیروز می‌شود.

نتایج اولیه احتمالا ظرف چند روز آینده اعلام می‌شود، نتایج نهایی تا ماه آینده میلادی اعلام می‌شود. 37 میلیون تن از 96 میلیون سکنه این کشور واجد شرایط رای دادن بودند.

گروه‌های حقوق بشری دولت اتیوپی را به مسدود کردن نظرات وبلاگ نویس‌ها و خبرنگاران و محدودیت بر آزادی بیان متهم می‌کنند، اتهامی که دولت آدیس‌آبابا رد می‌کند و می‌گوید تنها مجرمان حبس می‌شوند. دولت اتیوپی همچنین بر برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه تاکید دارد.

اپوزیسیون در سال 2005 موفق شد 147 کرسی پارلمان را کسب کند اما با اعلام این مساله که در انتخابات تقلب شده از حضور در پارلمان امتناع کرد.

انتهای پیام

کد N833487