وزیر انرژی روسیه:

اوکراین به 20 میلیارد متر مکعب ذخیره گاز نیاز دارد

سیاسی

الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که اوکراین تا پایان سپتامبر سال جاری نیاز دارد که بیش از 20 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی ذخیره کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری روسی اسپاتنیک، الکساندر نواک در جمع خبرنگاران گفت: آنها نیاز دارند بین 18 تا 20 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را تا اول ماه اکتبر ذخیره سازی کنند. وزیر انرژی روسیه افزوده است که رقم دقیق نیاز اوکراین به گاز طبیعی بستگی به مصرف کنونی و تابستان این کشور دارد.

نواک ابراز امیدواری کرد که اوکراین تا قبل از پایان سپتامبر بتواند پول مورد نیاز برای خرید این میزان از گاز طبیعی را از روسیه فراهم کند. پیش از این وزیر انرژی روسیه اعلام کرده بود که اوکراین از مسکو درخواست تخفیف قیمت گاز صادراتی را کرده است. در حال حاضر هر یک هزار متر مکعب گاز روسیه 100 دلار فروخته می شود و اوکراین خواستار تثبیت این قیمت تا پایان سال جاری میلادی است.

نواک همچنین از مذاکراتی سه جانبه بین روسیه و اوکراین با میانجی گری اتحادیه اروپا تا پایان ماه ژوئن خبر داده است تا بلکه دو طرف به توافقی بر سر قیمت گاز صادراتی روسیه به اوکراین برسند. گفتنی است در ماه ژوئن تخفیف قیمت گاز صادراتی روسیه به اوکراین به پایان می رسد.