رئیس جمهور سودان جنوبی در خصوص تحریم شدن کشورش هشدار داد

رئیس جمهوری سودان جنوبی هشدار داد، تحریم‌های پیشنهادی بین‌المللی علیه این کشور باعث بدتر شدن جنگ داخلی در آن خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، به دنبال افزایش انتقادهای بین‌المللی از سالوا کر، رئیس جمهوری سودان جنوبی و ریک مچار، رقیب وی در ارتباط با پایان ندادن به جنگ داخلی 17 ماهه در این کشور، اخیرا شورای امنیت سازمان ملل به همراه اتحادیه آفریقا و یک بلوک منطقه‌ای، سودان جنوبی را تهدید به اعمال تحریم کردند.

دفتر رئیس جمهوری سودان جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: در چنین دوره‌ای بحث درباره تحریم‌ها زیانبار خواهد بود. وی وضعیت سودان جنوبی را آتشی زیر خاکستر دانست که ممکن است هر زمان شعله‌ور شود.

در این بیانیه آمده است: تحریم سودان جنوبی تنها شعله‌های آتش تنش‌های فعلی را بیشتر خواهد کرد. تحریم‌ها باعث تسریع گفت‌وگو و مصالحه نخواهند شد و برای مردم سودان جنوبی کار و غذا فراهم نخواهند کرد.

اواخر ماه آوریل نیروهای دولتی سودان جنوبی یکی از سنگین‌ترین حملات را علیه شورشیان تحت امر ریک مچار انجام داده و باعث قطع کمک‌رسانی به حدود 650 هزار نفر شدند.

در جریان این حملات افراد مسلح دست به تجاوز و آتش زدن شهرها و همچنین غارت محموله‌های کمکی زدند.

آتنی وک آتنی، سخنگوی سالوا کر اظهار کرد: دولت سودان جنوبی اکنون کنترل کامل حوزه‌های نفتی نیل علیا را در دست دارد، با این حال شورشیان این ادعا را رد کردند.

انتهای پیام

کد N832863