در دیدار سفیر کشورمان در مسکو

ابراز علاقه رییس‌جمهور باشقیرستان برای توسعه روابط با ایران

به منظور گسترش روابط استانی بین ایران و مناطق فدراسیون روسیه، مهدی سنایی، سفیر کشورمان در سفری یک روزه به اوفا با رستم حمیدوف، رییس‌جمهوری باشقیرستان ملاقات کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این ملاقات حمیدوف ضمن اظهار خوشحالی از این دیدار گفت: باید تلاش کنیم روابط بین محافل تجاری و روابط بین استانی و حجم روابط دو کشور را افزایش دهیم.

او در ادامه اضافه کرد: باشقیرستان یک جمهوری نفتی بوده و سی درصد تولید داخلی نفت روسیه را تامین می‌کند. به علاوه در زمینه ماشین‌سازی و کشاورزی نیز از توانمندی بالایی برخوردار بوده به گونه‌ای که از نظر تولید در میان 85 استان روسیه مقام نهم را داشته و هم اینک نیز با سرمایه‌گذاران در حال همکاری در جهت افتتاح کارخانه‌های جدید است. هم اینک گردش تجاری باشقیرستان با جمهوری اسلامی ایران در حد صفر است که باید این وضعیت اصلاح شود. باید در بعد اقتصادی روابط باشقیرستان با ایران افزایش یابد. شرکت‌های باشقیری مانند تولیدکنندگان تجهیزات نفتی و کارخانجات ماشین‌سازی نظیر سواری، اتوبوس، ماشین بتن، موتور، تجهیزات الکترونیکی و غیره آماده‌اند تا تولیدات خود را به ایران ارسال کنند. در زمینه‌های فرهنگی، علمی و موضوعات انسان دوستانه آماده‌ایم تا روابط را تقویت کنیم.

رییس‌جمهور باشقیرستان افزود: برگزاری اجلاس شانگهای در ماه آینده فرصتی خواهد بود تا محافل اقتصادی ایرانی علاقمند به همکاری به باشقیرستان آمده و با ما آشنا شوند. در نظر داریم در پاییز سال جاری یک اجلاس کاری با محافل تجاری ایران برگزار کنیم. به هر حال به توسعه روابط سودمند متقابل با ایران بسیار امیدوار هستیم.

مهدی سنایی نیز در این دیدار ضمن اشاره به توانمندی‌های بالای باشقیرستان در زمینه‌های مختلف و اهمیت سیاسی فرهنگی، اقتصادی و علمی این جمهوری برای ایران و نیز روابط رو به توسعه ایران با روسیه در تمامی ابعاد گفت: باشقیرستان می‌تواند نقش بارزی در توسعه روابط ایران با روسیه ایفا کند. در این رابطه باشقیرستان باید مانند برخی از استان‌های روسی همکار ایران، اتاق بازرگانی خود را فعال کند.

او با تاسف از این که باشقیرستان هنوز با هیچ استانی در ایران همکاری ندارد گفت: ما یک استان قوی در ایران را جهت همکاری به شما معرفی خواهیم کرد.

سفیر کشورمان در مسکو هم‌چنین وعده داد تا در مرداد ماه آتی و به هنگام برگزاری اجلاس مشترک همکاری‌های علمی و صنعتی دو کشور، مقدمات سفر سورنا ستاری، معاون رییس‌جمهوری را به این استان فراهم کند.

سفیر کشورمان ادامه داد: موضوع اعطای بورس دانشجویی و تبادل دانشجو و نیز گردشگری نیز زمینه‌های دیگری همکاری می‌توانند باشند.

حمیدوف ضمن استقبال و حمایت از پیشنهادات سفیر کشورمان گفت: اتاق بازرگانی باشقیرستان را در این خصوص فعال کرده و در جهت توسعه همکاری با ایران به تمامی ارگان‌های مربوطه باشقیرستان دستورات لازم را خواهم داد.

وی هم‌چنین افزود: در شهریور و مهرماه سال جاری اجلاس همکاری‌های استانی در باشقیرستان برگزار خواهد شد و در صورت تعیین استان ایرانی همکار از جمهوری اسلامی ایران هم جهت شرکت دعوت خواهد شد.

او در پایان افزود: سفر شما به باشقیرستان برای ما بسیار با اهمیت بوده و امیدوارم این سفر آغاز روند جدیدی برای توسعه روابط سودمند و متقابل باشد.

سفر سفیر کشورمان در مسکو به دعوت حمیدوف، رییس‌جمهوری باشقیرستان انجام شد. اوفا مرکز باشقیرستان تیرماه امسال میزبان اجلاس سازمان شانگهای و بریکس خواهد بود.

انتهای پیام

کد N832845