کامرون: اتحادیه اروپا راه دشواری پیش رو دارد

سیاسی

نخست‌وزیر انگلیس ضمن آغاز کمپین پرجنب‌وجوشی برای تغییر شیوه اداره اتحادیه اروپا هشدار داد، این اتحادیه برای دستیابی به اصلاحات لازم که باقی ماندن کشورش در این بلوک را تضمین کند، راه دشواری در پیش‌ رو دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، انگلیس در حال حاضر می‌خواهد قدرت‌های سیاسی اتحادیه اروپا را درخصوص کشورهای عضو در حوزه مسائل حساسی همچون امور رفاهی و مهاجرت کاهش دهد.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس متعهد شده تا پیش از پایان سال 2017 میلادی درخصوص اینکه آیا انگلیس باید اتحادیه اروپا را ترک کند یا خیر یک رای‌گیری ملی برگزار کند. وی اشاره کرده که اگر در اتحادیه اروپا اصلاحی صورت نگیرد، خروج بالقوه انگلیس انجام خواهد گرفت.

کامرون گفت: همیشه گفته‌ام اگر به آنچه که فکر می‌کنم لازم است، دست نیابم، هیچ استثنایی قائل نخواهم شد.

اما هیچ کشور دیگر صریحاً به دنبال چنین تغییراتی نیست و بسیاری تاکید دارند که صدای واحد و سیاست‌های مشترک باید اتخاذ شود.

کامرون تاکنون نشست‌های دوجانبه‌ای را در نشست «همکاری اتحادیه اروپا - شرق اروپا» برگزار کرده است.

در پنج سال آتی این موضوع یکی از مهم‌ترین چالش‌های دولت کامرون محسوب می‌شود و احتمالا بر اقدامات اتحادیه اروپا نیز تاثیر خواهد گذاشت.

برخی رهبران اتحادیه اروپا اذعان کردند که نگرانی‌های کامرون را درک می‌کنند اما تاکید دارند که اجازه سفر آزادانه به مردم در سراسر 28 کشور اتحادیه اروپا علی‌رغم اعتراضات انگلیس همچنان یکی از نقاط عطف سیاست‌هایشان است.

رئیس‌جمهوری لیتوانی می گوید آزادی جابه‌جایی ارزش اصلی اتحادیه اروپا است. اولاند می‌گوید ما هیچ درخواستی نداریم، اروپا از برگزاری یک رای‌گیری نگران نیست و کامرون تاکید دارد: درخواست‌های ما در پایان به نفع همگان خواهد بود. انگلیس از بودن در یک اتحادیه اروپای اصلاح شده نفع می‌برد. اما فکر می‌کنم یک اتحادیه اروپای اصلاح شده از داشتن انگلیس به عنوان یکی از اعضایش نیز نفع می‌برد.

انتهای پیام

کد N832794