نشست تحولات یمن در پرتو حقوق بین الملل/

ابعاد زیادی از حقوق بین الملل و موازین آن در یمن نقض شده است

سیاسی

عربستان سعودی در اقدام نظامی خود علیه یمن ابعاد مختلفی از حقوق بین الملل و کنوانسیون های 4 گانه ژنو را نقض کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشستی تحت عنوان تحولات یمن در پرتو حقوق بین الملل در دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز برگزار شد .

در این نشست دانشجویی جمعی از اساتید حقوق بین الملل کشور و دپیلمات های پیشین و فعلی به بررسی ابعاد مختلف نقض حقوق بین الملل در جریان حمله نظامی عربستان سعودی و ائتلاف تحت رهبری آن به کشور یمن پرداخته شد.

در آغاز این نشست دکتر سلیمی عضو هیئت علمی دانشگاه گفت  در جریان حملات عربستان سعودی به یمن ابعاد مختلفی از حقوق بین الملل نقض شده است که در این نشست به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

وی در ادامه گفت در جریان تحولات اخیر یمن و حملات عربستان به این کشور موضوع حقوق بشر، حقوق بشردوستانه ، حاکمیت ومداخله از منظر حقوق بین الملل مورد نقض قرار گرفته اند.

سپس دکتر مالکی ریاست دانشکده حقوق گفت در این نشست مسایل یمن از دو منظر مورد بررسی قرار خواهد گرفت   یکی موضوع تجاوز عربستان به یمن و نامشروع بودن این اقدام و دیگری مباحث مرتبط با نقض حقوق بشردوستانه و نحوه رفتار دولت متخاصم در پرتو حقوق بین الملل و کنوانسیون های چهارگانه ژنو .

مالکی گفت: عربستان برای فرار از ماده 51 منشور سازمان ملل متحد که تجاوز را مطلقا ممنوع کرده است مسئله درخواست دولت  یمن  و رئیس جمهور مستعفی این کشور منصور هادی  را مطرح می کندکه اگر این مسئله رد شود اقدام عربستان نقض ماده 51 و شورای امنیت به جای حمایت از این اقدام  عربستان باید به مقابله با آن بپردازد.

همچنین مالکی گفت: از موضوعات دیگر مطروحه در این جریان نحوه رفتار عربستان در استفاده از بمب های خوشه ای و فسفری و همچنین رفتار با پیرها و کودکان و زنان  و جلوگریری از امداد رسانی است که در تضاد آشکار با کنوانسیون های بین المللی است.

سپس دکتر قریشی سفیر سابق ایران در یمن مطالبی را درباره تاریخ انصارالله و راوبط آنها با ایران گفتند.

وی گفت استفاده از واژه «حوثی ها» برای انقلابیون یمن صحیح نمی باشد و حوثی صرفا نام منطقه ای است بین صنعا و صعده که در پسوند افرادی که متعلق به این منطقه هستند می آید در حالیکه دامنه انقلاب مردم یمن بسیار گسترده تر است و واژه انصارالله مناسب تر و فراگیرتر است.

وی گفت تا قبل از سال 1970 نیز جنگی داخلی بین دو جریان زیدی و جمهوری خواه یمن وجود داشت که در آن زمان جریان جمهوری خواه مورد حمایت جمال عبدالناصر بود و جریان زیدی تحت حمایت عربستان که این درگیری در سال 1970 به اتمام رسید.

وی در ادامه افزود: از سال 1970 به بعد تبلیغات شدیدی علیه زیدی ها صورت گرفت تا اینکه در سال 1990 دو یمن متحد شدند و این نقطه عطفی شد برای زیدی ها  و مردم یمن تا خواسته هایشان را محقق کنند بطوریکه بعد از آن قرار شد سمت و پست ها بین جریان های مختلفی یمنی تقسیم شود.

قریشی در ادامه افزود: از آن زمان به بعد فضای سیاسی باز شد و باعث شد تا زیدی ها در دو منطقه صعهده و صنعا فعال شدند.

در ادامه نشست دکتر احمدی عضو هیئت علمی و دیپلمات ایرانی نوع مخاصمه های موجود در یمن را از دو نوع داخلی و بین المللی دانست

وی گفت: از یک سو که انصارالله به پاکسازی عناصر القاعده در داخل یمن می پردازد مخاصمه یک مخاصمه داخلی است و از آن جهت که عربستان و متحدانش این کشور را مورد تهاجم قرار داده اند الین تخاصم یک مخاصمه بین المللی هم هست.

احمدی در ادامه با اشاره به مواد 37 و 38 قانون اساسی یمن که مقرر می دارد درخواست مداخله خارجی در این کشور را منوط به تصمیم مجلس و شورای ملی یمن می کند به رد توجیه عربستان پرداخت که بهانه تجاوز خود به یمن را درخواست رئیس جمهور مستعفی این کشور می داند.

وی همچنین از بعد بین المللی نیز مشروعیت اقدام عربستان علیه یمن را رد کرده و گفت بر اساس حقوق بین الملل تجاوز نقض قوانین آمره محسوب می شود و قبل از آن باید طرف ها راه های مسالمت آمیز را برای حل و فصل مشکلات بکار بندند مثل مذاکره، میانجیگری و ... که عربستان قبل از اقدام به تجاوز هیچ یک از راه های  مسالمت آمیز را امتحان نکرد.

همچنین  احمدی وی با اشاره به اینکه یمن حمله قبلی به عربستان نکرده بود و همچنین حتی تهدید به حمله نکرده بود اقدام عربستان در این کشور را بر خلاف منشور سازمان ملل دانسته و گفت : عربستان با حمله به یمن به مقابله با حق تعیین سرنوشت مردم یمن که از حقوق اساسی هر یک از ملت های جهان است پرداخته است.

همچنین وی گفت حتی تلاش عربستان برای توجیه حمله به یمن در قالب شورای همکاری خلیج فارس را هم در تضاد با مقررات بین المللی دانست زیرا که یمن جزء این شورا نمی باشد.

به گفته این استاد دانشگاه محودد نکردن حملات به میدان جنگ، استفاده از سلاح های ممنوعه ، حمله به اهداف غیرنظامی مثل بیمارستان ها و مدارس و .... و همچنین ممانعت از امداد رسانی به غیرنظامیان از سوی دولت متجاوز یعنی عربستان از دیگر ابعاد نقض حقوق بشردوستانه توسط این کشور است.

در ادامه دکتر داریوش اشرافی عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به قطعنامه 2216 شورای امنیت درباره یمن که دو هفته بعد از آغاز تجاوز عربستان به یمن صادر شد گفت: در این قطعنامه به دو نکته تاکید شده است یکی بر نقش نیروهای منطقه ای و دیگری بر این نکته که اقدام نیروهای ائتلاف  سعودی به درخواست رئیس جمهور مستعفی یمن بوده است.

وی در ادامه گفت این اشارات در این قطعنامه به توجیه  اقدامات سعودی ها در یمن پرداخته است.

اشرافی از دیگر نقایص این قطعنامه را تحریم تسلیحاتی یک طرف دعوا و باز گذاشتن دست طرف دیگر آن است.

این استاد دانشگاه همچنین گفت در این قطعنامه اشاره ای به محاصره یمن نشده است و این در حالی است عربستان یمن را محاصره کامل کرده و حتی اجازه امداد رسانی هم نمی دهد.

وی گفت: بر فرض محال حتی اگر اتفاقات یمن صلح و امنیت منطقه را تهدید کرده باشد باز این امر نمی تواند مجوزی برای جلوگیری از امدادرسانی بشردوستانه به مردم یمن باشد. ادامه چنین وضعیتی در کشوری که 90 درصد مواد غذایی خود را وارد می کند یک فاجعه انسانی بی سابقه به وجود خواهد آورد

در انتها احمدی با اشاره به نقایص و ضعف های قطعنامه 2216 شورای امنیت درباره یمن گفت از آنجائیکه پیش نویس این قطعنامه توسط عربستان و شورای همکاری خلیج فارس تهیه شده بود طبیعتا موجب شده تا چیز های درستی از آن بیرون نیاید.