رئیس سازمان زندان‌ها:

بازگشت به کارکردهای اجتماعی دین، آسیب‌ها را کاهش می‌دهد

زندان

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: بازگشت به کارکردهای اجتماعی دین و نهادینه کردن آنها می‌تواند بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را از بین ببرد.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: بازگشت به کارکردهای اجتماعی دین و نهادینه کردن آنها می‌تواند بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را از بین ببرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اصغر جهانگیر در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل زندان‌های چهارمحال و بختیاری با اشاره به آمار جرم در کشور گفت: بسیاری از جرائمی که در کشور رخ می‌دهد ریشه در مسائل اقتصادی دارد. نابسامانی‌های اقتصادی محصول سیاست‌های غلط دوران طاغوت است و متاسفانه علیرغم هشدارهای اساتید حوزه اقتصاد، هنوز اقتصاد کشور یک اقتصاد تک محصولی با آسیب‌های زیاد است که این آسیب‌ها تاثیر مستقیم در زندگی مردم داشته و به طبع موجب بروز آسیب در حوزه‌های مختلف زندگی مردم می‌شود.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه عدم توسعه متوازن در کشور را یکی دیگر از آثار باقیمانده از دوران طاغوت دانست و گفت: توسعه نامتوازن در آن سال‌ها باعث مهاجرت بی رویه افراد از شهرهای محروم به حاشیه شهرهای بزرگ شد که این مساله کشور را با بحران حاشیه نشینی مواجه کرد و امروز می‌بینیم که 80 درصد زندانیان کشور محصول حاشیه نشینی هستند.

رئیس سازمان زندان‌ها با تاکید بر نقش مردم در حل مشکلات جامعه گفت: حقیقت این است که دولت نمی‌تواند به تنهایی همه مشکلات را حل کند و مردم باید نقش خود را در این زمینه ایفا کنند که به نظر می‌رسد امسال که توسط مقام عظمای ولایت سال همدلی و همزبانی دولت و ملت نامگذاری شده است بهترین فرصت برای این کار است.

مشاوررئیس دستگاه قضا، احیای برخی سنت‌های خوب را در ایجاد جامعه سالم ضروری دانست و گفت: یکی از این سنت‌های پسندیده تبعیت از نظر ریش سفیدان در برخی اختلاف‌ها بود که متاسفانه امروز این سنت بسیار کمرنگ شده است. امروز می‌بینیم که آمار اختلافات جزیی در بین مردم بسیار بالاست و افراد به کمتر از زندانی کردن فرد مقابل راضی نیستند در حالی که در گذشته بسیاری از این اختلافات توسط ریش سفیدان رفع و رجوع می‌شد.

این مقام ارشد قضایی در ادامه افزود : امروز شاهدیم که بخشی از زندانیان کشور محکومان مهریه هستند که باید خانواده‌ها تلاش کنند تا مشکل آنها را حل کنند چرا که در زندان ماندن این افراد نه تنها مشکل را حل نمی‌کند بلکه کینه‌ها و عداوت‌ها را در بین خانواده‌ها بیشتر می‌کند که این موضوع به هیچ روی شایسته جامعه ارزشی ما نیست.

جهانگیر در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که «امروز با تورم کیفری در بخش قانونگذاری مواجه هستیم» گفت: تلاش‌های خوبی از طریق معاونت حقوقی و معاونت پیشگیری قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها در خصوص بازنگری در قوانین قضایی در حال انجام است که امیدواریم با به ثمر نشستن این تلاش‌ها شاهد کاهش جمعیت کیفری در کشور باشیم که البته نقش همکاران قضایی در این زمینه و نوع نگاه آن‌ها به استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس بسیار حائز اهمیت است.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور بازگشت به کارکردهای اجتماعی دین را ضروری خواند و گفت: هرجا که به کارکردهای اجتماعی دین توجه شده است شاهد آن هستیم که آمار جرم در آنجا بسیار پایین است.

وی یکی از کارکردهای اجتماعی دین را ایجاد انسجام اجتماعی دانست و گفت: هر جایی که نگاه دینی توسعه پیدا کرده است توسعه اجتماعی نیز توسعه یافته که آثار و برکات آن برای سلامت اجتماع بسیار قابل توجه است.

جهانگیر در پایان گفت: امروز ما به یک بازآفرینی فرهنگی نیاز داریم که با توجه به غنای دین اسلام بویژه مذهب تشیع باید این باز آفرینی را در دستور کار قرار دهیم چرا که هر زمان که به ارزش‌های اسلام راستین بازگشته‌ایم دشمنان جامعه ما عقب نشینی کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، در این مراسم که با حضور رئیس کل دادگستری استان و تعدادی از مقامات قضایی و اجرایی برگزار شد، عبدالرحمن توفیقیان به عنوان مدیرکل زندان‌های استان چهارمحال و بختیاری منصوب و از زحمات علی نظری مدیرکل سابق قدردانی شد.

انتهای پیام

کد N832596