به رغم حمایت اوباما؛

آمریکایی‌ها در توانایی العبادی دچار تردید شده‌اند

حيدر العبادي

به رغم آنکه باراک اوباما اعتماد و اطمینان خود را نسبت به نخست‌وزیر عراق اعلام کرده اما مسوولان آمریکایی‌ نگران توانایی العبادی در اداره دولت و پیشبرد سیاست عراق در میان اختلافات طایفه‌ای هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، واشنگتن همواره روی حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق حساب باز کرده و او را مهره استراتژیک خود برای تغییر معادله‌های جنگ و مقابله با داعش که طی دوره اخیر کنترل رمادی مرکز استان الانبار را در دست گرفته، قرار داده است. با این حال واشنگتن چندان خود را در باتلاقی که نیروهای آمریکایی در سال 2011 آن را ایجاد کردند، غرق نمی‌کند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی در این خصوص می‌نویسد: با این حال تغییر مهمی در سیاست آمریکا که بر حملات هوایی علیه داعش در عراق بدون حمله زمینی تکیه دارد، رخ نداده است.

با پیشروی تروریست‌ها حیدر العبادی که یک رهبر شیعی میانه‌رو است با آزمون مهمی مواجه است و باید در دور کردن سنی‌ها از داعش موفق بشود.

همچنین العبادی باید توانایی خود را نسبت به کنترل نیروهای مردمی شیعه که اخیرا اتهاماتی به آنها وارد شده و موجب خشم سنی‌ها از دولت وی شد، نشان دهد.

در دوره اخیر می‌بینیم هیچ خبری از افزایش نیروهای آمریکایی در عراق نیست و تعداد آنها 3000 تن است که نقش این نیروها تنها به آموزش نظامی و کمک به نیروهای عراقی محدود می‌شود. پرونده مستقر کردن نیروهای ویژه آمریکایی یا مشاوران نظامی در پایگاه‌های نزدیک به میدان جنگ نیز تاکنون بسته مانده است.

از زمان استقبال گرم آمریکایی‌ها از حیدر العبادی که ماه گذشته میلادی به کاخ سفید سفر کرد و باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا وی را «شریکی قدرتمند» خواند، تغییراتی در نگرش آمریکایی ایجاد شده است. مسوولان آمریکایی می‌گویند: واشنگتن هرگز برای تغییر العبادی که با حمایت زیاد واشنگتن روی کار آمد، تلاش نخواهد کرد.

باراک اوباما اخیراً در مصاحبه با مجله آتلانتیک العبادی را انسانی «راستگو و متعهد» دانست که هیچ کسی را به حاشیه نمی‌راند. وی وعده داد که از دولت العبادی حمایت کافی و لازم به عمل آورد.

اما با این حال یک مسوول آمریکایی گفته است که نگرانی‌هایی در خصوص توانایی العبادی برای پیش بردن سیاست‌های دولت در میان دودستگی‌های طایفه‌ای وجود دارد.

مسوولان کنونی و سابق آمریکایی معتقدند که پایبندی واشنگتن به العبادی به این دلیل است که جایگزینی را برای وی نمی‌یابد که بتواند رهبری عراق را برعهده بگیرد.

یکی از مسوولان آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) معتقد است که «واشنگتن در این مرحله العبادی را تنها اسب در دسترس می‌داند.»

آزمون بزرگتر برای صبر آمریکا توانایی نیروهای عراقی و نیروهای مردمی در بازپس‌گیری شهر رمادی بدون تبدیل کردن جنگ به جنگ طایفه‌ای یا ارتکاب اقدامات غیرقانونی است.

چراکه اگر نیروهای شیعی مرتکب اقدامات غیرقانونی شوند موجب خشم سنی‌ها از دولت بغداد می‌شود و در نتیجه سنی‌ها به این نتیجه خواهند رسید که العبادی قادر به کنترل نیروهای خود نیست.

آمریکا که همواره با مشارکت در جنگی که با حضور شبه‌نظامیان شیعه باشد، مخالفت کرده است، اخیراً اعلام کرد به شرطی که این نیروها تحت رهبری ارتش عراق باشند و نیروهای سنی نیز به جنگ بپیوندند در کنار شبه‌نظامیان شیعه از ارتش عراق برای بازپس‌گیری رمادی حمایت به عمل می‌آورد.

به گفته مسوولان آمریکایی، به رغم تلاش‌های العبادی برای تسلیح عشایر سنی و ملحق کردن آنها به نیروهای عراقی هیچ‌گونه پیشرفت جدی در این راستا به دست نیامده است.

انتهای پیام

کد N832508