صدور مجوز ساخت واحد دو نیروگاه هسته‌ای سندای ژاپن

سیاسی

سازمان ناظر هسته‌ای ژاپن مجوز طرح ساخت واحد دو نیروگاه هسته‌ای سندای را برای از سرگیری فعالیت هسته‌ای‌اش را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری ورلد نوکلیر نیوز، شرکت برق کیوشو ژاپن مالک نیروگاه هسته‌ای سندای امیدوار است که راکتور هسته‌ای واحد یک این نیروگاه را تا اواخر ماه جولای فعال کند و هم‌اکنون با دریافت مجوز ساخت و بهبود واحد دو این نیروگاه، این واحد نیز فعالیت هسته‌ای خود را چند ماه بعد از سر بگیرد.

شرکت برق کیوشو در جولای 2013 درخواستی را مبنی بر صدور مجوز از سرگیری فعالیت راکتورهای هسته‌ای واحد یک و دو نیروگاه سندای در استان کاگوشیما به سازمان ناظر هسته‌ای ژاپن (NRA) ارسال کرد، این مجوزها شامل اجازه اعمال تغییرات در نصب راکتورها، مجوز طرح ساخت برای گسترش نیروگاه هسته‌ای سندای و بازرسی‌های امنیتی نهایی برای حصول اطمینان از این که واحدها همه موارد ایمنی را رعایت کرده‌اند، است.

سازما ناظر هسته‌ای ژاپن سال 2014 مجوز ایجاد تغییرات در فعالیت و نحوه نصب راکتورهای واحدهای یک و دو این نیروگاه را صادر کرد.

هم‌چنین مجوز برنامه ساخت واحد یک نیروگاه هسته‌ای سندای در 18 مارس 2015 و مجوز ساخت واحد دو نیز روز گذشته توسط سازمان ناظر هسته‌ای ژاپن صادر شد.

بنابراین راکتورهای واحدهای یک و دو نیروگاه هسته‌ای سندای تاکنون دو مجوز از سه مجوز لازم برای از سرگیری فعالیت هسته‌ای خود را از سازمان ناظر هسته‌ای ژاپن دریافت کرده‌اند، مجوز دیگر نیز پس از انجام بازرسی‌های امنیتی از این واحدها صادر خواهد شد.

این در حالی است که نیروگاه هسته‌ای سندای توانسته است مجوز از سرگیری فعالیت هسته‌ای خود را از دولت محلی کاگوشیما دریافت کند.

به گزارش ایسنا، در سال 2011 بروز زلزله و سونامی در ژاپن باعث ورود مقدار زیادی از آب دریا به داخل نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما شد.

این اتفاق باعث خرابی پمپ سردکن راکتور هسته‌ای این نیروگاه شد که در اثر بروز گدازش آن، مقادیر زیادی از مواد رادیواکتیو به بیرون منتشر شد.

از حدود یک سال پس از بروز این حادثه فعالیت همه‌ی 48 راکتور هسته‌ای ژاپن برای انجام بازرسی‌های ایمنی متوقف شده است.

بنا بر اعلام شرکت برق کیوشو، واحد یک نیروگاه هسته‌ای سندای قرار است از ماه ژوئن با تمام ظرفیت فعالیت هسته‌ای خود را از سر بگیرد که انتظار می‌رود فعالیت این راکتور تا اواخر ماه آگوست امسال به وضعیت نرمال قبلی باز گردد.

انتهای پیام

کد N832486