چهار سناتور آمریکایی خواستار شدند:

پنتاگون سریع‌تر گزارش توان نظامی ایران را منتشر کند

سیاسی

چهار سناتور آمریکایی اعلام کردند که کنگره برای ارزیابی کامل و دقیق توافق هسته‌ای ایران به گزارش پنتاگون در مورد توان نظامی ایران نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری هیل، چهار سناتور آمریکایی که دو نفر از آنان تد کروز و مارکو روبیو، کاندیداهای جمهوریخواه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا هستند، روز جمعه در نامه‌ای به اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا از او خواستند تا هر چه سریع‌تر گزارش به تاخیر افتاده پنتاگون در مورد توان نظامی ایران را منتشر کند.

در بخشی از این نامه آمده است: این غیرمنطقی است که از کنگره انتظار ارزیابی دقیق اجرای هرگونه توافق هسته‌ای با ایران بدون دسترسی به اطلاعات این گزارش را داشت.

سناتورها از پنتاگون درخواست کرده‌اند که حداکثر تا 30 ماه جاری (می) گزارش کامل توان نظامی ایران را به آن‌ها تحویل دهد.

پیش‌تر قرار بود پنتاگون این گزارش را تا پایان ماه ژانویه به کنگره تحویل دهد.

این اقدام در حالی انجام شد که مذاکرات ایران و کشورهای گروه 1+5 قرار است تا ژوئن به یک توافق نهایی ختم شود.

مجلس سنای آمریکا اوایل ماه جاری با اکثریت آرا (98 رای موافق، یک رای مخالف و یک رای ممتنع) طرحی را مبنی بر نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای با ایران ظرف مدت 30 روز به تصویب رساند.

روز گذشته نیز این طرح با امضای باراک اوباما به قانون تبدیل شد و انجام آن لازم‌الاجرا است.

این چهار سناتور جمهوریخواه از سناتورهایی هستند که هفته گذشته نیز در نامه‌ای به جان کری از او خواستند که گزارش به تعویق افتاده مربوط به شرایط حقوق بشر در ایران را به کنگره تحویل دهد.

انتهای پیام

کد N832464