عفو بین‌الملل دو طرف درگیر در اوکراین را به ارتکاب جرائم جنگی متهم کرد

عفو بین‌الملل گزارش داد: هر دو طرف درگیر در شرق اوکراین مرتکب جرائم جنگی روزانه شامل شکنجه زندانیان و اعدام‌های بدون محاکمه می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای اعلام کرده که از زندانیان سابق نیروهای جدایی‌طلب و دولت کی‌یف شنیده که در زمان حبس به شدت مورد ضرب و شکنجه با شوک الکتریکی قرار گرفتند.

نگرانی‌ها درباره نحوه رفتارها با زندانیان در حالی مطرح شد که مقام‌های اوکراینی به خاطر گرداندن دو سرباز روس در ملاءعام به شدت با بازرسی و تحقیق مواجه هستند.

گمان می‌رود که صدها نیروی اوکراینی توسط جدایی‌طلبان شرق این کشور در یک سال گذشته دستگیر شده باشند. هر دو طرف درگیر مکرراً یکدیگر را به این دستگیری‌ها و اسارت‌ها متهم می‌کنند.

عفو بین‌الملل در ادامه اعلام کرده که با 17 تن که در اسارت جدایی‌طلبان بودند و 16 تن دیگر که در اسارت دولت بودند، مصاحبه کرده است.

نماینده عفو بین‌الملل در این باره گفت، در سایه درگیری‌ها در شرق اوکراین، تحقیقات میدانی، نشان می‌دهد که تعداد شکنجه‌ها بسیار شوک‌کننده است.

در بخشی از این گزارش آمده که زندانیان را از سقف آویزان می‌کردند، آنها را مجبور می‌کردند برای چند روز نخوابند و آنها را به مرگ تهدید می‌کردند. مقام‌های دولت کی‌یف باید این مسائل را مورد بررسی قرار دهند و شواهد و مدارک مربوط به سوءرفتارها توسط جدایی‌طلبان را جمع‌آوری کرده و عاملان این اقدامات وحشیانه را مجازات کنند.

عفو بین‌الملل به دنبال ترغیب آژانس‌های سازمان ملل و کارشناسان برای بازدید از مکان‌های بازداشت در اوکراین است.

عفو بین‌الملل در این گزارش همچنین آورده است: اوضاع در طرف جدایی‌طلبان بسیار وخیم‌تر است چون گروه‌های مختلف اسرا را در اماکن مختلف نگه می‌دارند. گروه افراطی رایت سکتور حامی دولت اوکراین ده‌ها زندانی غیرنظامی را به گروگان گرفته و آنها را شکنجه می‌کند و از خانواده‌های این افراد مبالغ هنگفتی پول می‌گیرد.

سرویس امنیتی اوکراین اعلام کرده که با سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی مذاکره کرده و اعلام کرده که با عفو بین‌الملل هم درباره این گزارش گفت‌وگو می‌کند.

در همین حال، سخنگوی ارتش اوکراین گفت که در جریان ناآرامی‌های اخیر سه سرباز ارتش کشته و 12 تن دیگر هم مجروح شده‌اند.

در بحبوحه این تنش‌ها، نمایندگانی از اوکراین، روسیه، جدایی‌طلبان و سازمان امنیت و همکاری اروپا مذاکراتی را در بلاروس و درباره مسائل مختلف نظامی، سیاسی و اقتصادی مربوط به توافق فوریه برگزار کردند.

پس از این دیدار، فرستاده سازمان امنیت و همکاری اروپا درباره تشکیل چند گروه فعال ابراز امیدواری کرد و گفت: این گروه‌ها قرار است درباره مسائل مختلف و زمینه‌های متفاوت توافق فوریه راه‌های تحقق آن به بررسی بپردازند.

دور بعدی این مذاکرات دوم ژوئن 2015 برگزار می‌شود.

انتهای پیام

کد N832332