آغاز قریب‌الوقوع عملیات آزادسازی شهر رمادی

عراق

در حالی که تروریست‌های داعش با تشدید حملات خود در شرق رمادی تلاش می‌کنند خود را به پایگاه هوایی «الحبانیه» برسانند سخنگوی نیروهای مردمی عراق اعلام کرد طی روزهای آتی عملیات بازپس‌گیری شهر رمادی آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، تروریست‌های داعش که اخیرا حملات شدیدی را به شرق رمادی انجام دادند در تلاشند تا خود را به پایگاه هوایی«الحبانیه» برسد؛ جایی که هزاران تن از نیروهای مردمی برای انجام حملات علیه داعش و آغاز عملیات گسترده نظامی برای آزادسازی الانبار در آن مستقر شده‌اند.

داعش پس از حملاتی که علیه نیروهای عراقی انجام داد منطقه «الحصیبه» در شرق شهر «الخالدیه» را اشغال کرد که این مساله به معنای رسیدن تروریست‌های داعش به ورودی‌های پایگاه "الحبانیه" است.

برخی منابع نیز اعلام کردند که داعش مرکز این پایگاه و منطقه مجاور آن را بمباران و با تانک‌ها و سلاح‌های سنگین به شهر الخالدیه حمله کرده است.

در مقابل جنگنده های ائتلاف ضد داعش نیز حملات هوایی را علیه تروریست‌ها در مناطق الحصیبه انجام دادند.

علاوه بر این نیروهای عراقی حملات شدیدی را علیه تروریست‌های داعش انجام داده و خسارت‌های جانی و مالی شدیدی را به آنها وارد کردند.

در همین حال به دنبال سقوط شهر «حصیبه» داعش تعدادی از جوانان این شهر را اعدام و منزل رئیس پلیس سابق آن را منفجر کردند. صدها خانواده نیز از این شهر آواره شدند.

منابع خبر دادند که تروریست‌های داعش به خطوط دفاعی نیروهای عراقی و عشایر "البوفهد" حمله کردند تا این شهر را اشغال و به پایگاه الحبانیه نزدیک شوند.

از سوی دیگر و با ادامه پیشروی‌ها و حملات داعش احمد الاسدی، سخنگوی نیروهای مردمی عراق اعلام کرد که عملیات آزادسازی شهر رمادی طی روزهای آتی آغاز می‌شود؛ چراکه این عملیات به فراهم آوردن مقدماتی نیاز دارد و آسان نیست.

نیروهای مردمی عراق نقش مهمی را در مبارزه با داعش در کنار نیروهای ارتش ایفا می‌کنند اما اتهاماتی که در دوره اخیر درخصوص رخدادهای شهر تکریت به آنها وارد شد موجب کمرنگ شدن نقش آنها شد. با این حال پیش‌بینی می‌شود که در جنگ الانبار نقش مهمی را ایفا کنند.

به گفته الاسدی عملیات آزادسازی رمادی طی ساعات آتی آغاز نمی‌شود بلکه طی روزهای آتی آغاز می‌شود که ده‌ها هزار نیرو در آن شرکت خواهند کرد. مقدمات برای آغاز این عملیات فراهم شد و حتی گروهی از نیروهای مردمی در خط مقدم جنگ هستند تا مانع پیشروی داعش به مناطق دیگر شوند.

این در حالی است که سلیم الجبوری، رئیس پارلمان عراق در سخنانی عنوان داشت: دولت هیچ تصمیم رسمی برای مشارکت دادن نیروهای داوطلب مردمی در عملیات آزادسازی استان الانبار ندارد. وی گفت: در حال حاضر مذاکرات میان دولت و نیروهای داوطلب مردمی درباره تمایل این نیروها برای حضور در میادین نبرد فعلی در نواحی مختلف در حال انجام است و بی‌شک نیروهای داوطلب مردمی نقش مهمی در نبردهای مناطق مختلف عراق ایفا کرده‌اند اما مشکل ما وقایعی است که پس از عملیات آزادسازی رخ می‌دهد.

نیروهای مردمی عراق از چند روز پیش در پایگاه هوایی الحبانیه مستقر شده‌اند تا جلوی پیشروی داعش را بگیرند. آنها آماده انجام یک ضدحمله طی روزهای آتی هستند تا بتوانند شهر رمادی را از چنگال داعش در بیاورند.

همچنین نیروهای عراقی روز جمعه موفق شدند راه زمینی منتهی‌شونده به پالایشگاه بیجی، بزرگترین پالایشگاه نفت عراق را پاکسازی و وارد این پالایشگاه شوند؛ اقدامی که ارتش آمریکا آن را گام مهمی برای آزادسازی شهر موصل می‌داند. نیروهای عراقی با ورود به این پالایشگاه محاصره صدها سرباز را شکستند.

در حال حاضر عملیات نیروهای عراقی عملیات تقویت و امدادرسانی در اطراف پالایشگاه است.

انتهای پیام

کد N832221