ابراز نگرانی سازمان ملل از وضعیت حقوق بشر و دموکراسی در مقدونیه

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور حقوق بشر گفت که به شدت نگران چالش‌های جدی مربوط به اجرای قوانین و تنزل فضای دموکراتیک در مقدونیه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ایوان سمینوویچ، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور حقوق بشر در پایان سفر دو روزه خود به مقدونیه گفت: این بحران به اقدامات تقویت نهادهای دموکراتیک در این کشور ضربه می‌زند که به دنبال عضویت در ناتو و در نهایت اتحادیه اروپاست.

وی افزود: تحولات باید از طریق استقلال قضایی، آزادی رسانه‌ای و جدایی نهادهای دولتی از تاثیرات و نفوذ حزب به وجود آید و مکانیسم حقوق بشر سازمان ملل نیز باید در مقدونیه اعمال شود.

این بحران از مکالمات شنود شده‌ای نشات می‌گیرد که نشان دهنده فساد دولت مقدونیه است. زوران زائو، رهبر اپوزیسیون از حزب سوسیال دموکرات‌ها مدعی است که نیکولا گروسکی، نخست وزیر در شنود غیرقانونی مکالمات بیش از 20 هزار نفر دست دارد؛ ادعایی که نخست وزیر مقدونیه آن را رد می‌کند و گفته که این کار جاسوس‌های خارجی است.

علاوه بر این تنش‌های سیاسی، درگیری مسلحانه میان پلیس و آلبانیایی‌های ساکن مقدونیه اوایل ماه جاری میلادی 18 کشته برجای گذاشت. این کشور 1 / 2 میلیون نفری جمع کثیری از اتباع آلبانی را در خود دارد.

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور حقوق بشر ابتکار عمل با میانجی‌گری اتحادیه اروپا در انجام مذاکره میان رهبر اپوزیسیون و نخست وزیر مقدونیه در فرانسه را ستود و گفت: من از این مذاکرات استقبال می‌کنم. البته کارهای بسیار دیگری باید انجام شود.

نخست وزیر 44 ساله مقدونیه که در 2006 روی کار آمده گفته که در مقابل فشارها برای کناره گیری تسلیم نمی‌شود.

انتهای پیام

کد N832165