بازدید بانوی اول ژاپن از معبد جنجالی یاسوکونی

بانوی اول ژاپن در اقدامی که انتظار می‌رود خشم کشورهای همسایه را برانگیخته کند، از معبد جنجالی یاسوکونی که محل یادبود قربانیان ژاپن طی جنگ جهانی دوم است، بازدید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "آکی آبه"، همسر نخست‌وزیر ژاپن یک شخصیت سیاسی نیست اما بازدید وی از معبد جنجالی یاسوکونی را می‌توان اقدامی نمادین توصیف کرد. در حالی که بازدید مقامات سیاسی از این معبد در گذشته باعث خشم کشورهای همسایه چون کره و چین شده بود.

آکی آبه با انتشار تصاویر این بازدید در صفحه فیس‌بوک خود از صلح و امنیتی که ژاپن اکنون دارد، ابراز خشنودی کرد و همواره تصاویر خود نوشته است: من در یاسوکونی به عبادت پرداختم و قلبم از نامه‌ها و آرزوهایی که سربازان برای خانواده‌هایشان نوشته بودند به درد آمد.

با این حال باوجود اینکه ده‌ها تن از شخصیت‌های سیاسی و برجسته ژاپنی هر ساله به بهانه فستیوال و اعیاد به ادای احترام در یاسوکونی می‌پردازند اما شینزو آبه نخست‌وزیر و اعضای کابینه‌اش برای دور بودن از انتقادات از این احترام خودداری می‌کنند.

آخرین باری که آبه شخصا در این معبد حاضر شد به سال 2013 برمی‌گردد.

معبد یاسوکونی از نظر بسیاری نماد جنگ‌طلبی ژاپن در گذشته است. بسیاری احساس می‌کنند توکیو هنوز به اندازه کافی نسبت به اقدامات نظامی سابق خود ابراز شرمندگی و اظهار عذرخواهی نکرده است.

در حال حاضر دولت ژاپن اعلام می‌کند که آماده است نقش نظامی بزرگتری در جهان ایفا و به آمریکا کمک کند. این سیاست‌های آبه هم از سوی آمریکا مورد استقبال قرار گرفته است اما بسیاری از ژاپنی‌ها نگرانند که با تلاش‌های اخیر دولت آبه، ژاپن به جنگ‌های بین‌المللی کشیده شود. از زمان جنگ جهانی دوم ژاپن در هیچ حمله نظامی نقش یا نیرو نداشته با این حال به صلح‌بانان و سایر عملیات پشتیبانی کمک کرده است.

انتهای پیام

کد N832145