انتشار بیانیه پایانی نشست اتحادیه اروپا و کشورهای شوروی سابق

رهبران اتحادیه اروپا و شش کشور شوروی سابق نشست ریگا، لتونی را با انتشار بیانیه‌ای مشترک در حفظ "مشارکت شرقی" و با وجود اختلافات روی مسائل کلیدی به پایان رساندند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در این بیانیه مشترک مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا و شش کشور شوروی سابق با برجسته کردن این مساله که چگونه همین نشست در 18 ماه قبل در ویلنیوس، لیتوانی باعث تقابل و کشمکش با روسیه شد، به مساله الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال گذشته میلادی نیز اشاره کردند.

دونالد تاسک، رئیس این نشست با الهام علی یف، رئیس جمهوری آذربایجان تلفنی گفت‌وگو کرد.

مقام‌های اتحادیه اروپا نیز اعلام کردند که این مذاکره تلفنی باعث تسهیل نگرانی‌های رئیس جمهوری آذربایجان در رابطه با ارمنستان، کشورهای عضو مشارکت شرقی بر سر منطقه مورد مناقشه ناگورنو ‌ قره باغ شد.

دونالد تاسک در این کنفرانس خبری این اختلاف را کم اهمیت جلوه داد و گفت، این تماس تلفنی بیشتر درباره مسیری است که اتحادیه اروپا با یک رویکرد متفاوت با این شش کشور شوروی سابق می‌پیماید.

اوکراین، گرجستان و مولداوی از شش کشور شوروی سابق به دنبال روابط نزدیک‌تر با اتحادیه اروپا هستند. جمهوری آذربایجان که اتحادیه اروپا به شدت از سوابق حقوق بشری آن تحت ریاست جمهوری علی‌اف ناراضی است، بیشتر مسیر خنثی تری را می‌پیماید و ارمنستان و بلاروس نیز بیشتر به سمت مسکو تمایل دارند.

انتهای پیام

کد N832101