رئیس‌ کمیسیون اروپا، نخست‌وزیر مجارستان را "دیکتاتور" خواند

رئیس کمیسیون اروپا، به نخست‌وزیر مجارستان با حالت تمسخرآمیزی همزمان با ورودش به نشست اتحادیه اروپا در پایتخت لتونی گفت: سلام دیکتاتور!

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، "ویکتور اوربان"، نخست‌وزیر جناح راست مجارستان برای چندین سال است که دوستان خود در اتحادیه اروپا را خشمگین و مایوس کرده است. وی تغییراتی بنیادینی در کشورش ایجاد کرده که منتقدان آنها را عامل اصلی سرکوب آزادی مطبوعات و اختیارات قضایی می‌دانند.

در همین حال "ژان کلود یونکر"، رئیس کمیسیون اروپا در برابر چشم خبرنگاران در نشست مشارکت شرقی- اتحادیه اروپا در لتونی خطاب به اوربان گفت: "سلام دیکتاتور". اوربان هم با استناد به لوکزامبورگی بودن یونکر به وی گفت: سلام "دوک بزرگ".

سخنگوی نخست‌وزیر مجارستان گفت که این دو همواره به این شکل یکدیگر را خطاب قرار می‌دهند.

این لحن تمسخرآمیز یونکر خطاب به نخست‌وزیر مجارستان یادآور اظهارنظر سناتور آمریکایی جان مک‌کین است که اوربان را در دسامبر سال گذشته میلادی "دیکتاتور نئوفاشیست" خوانده بود. اوربان اظهارنظرهای این سناتور آمریکایی را حمله علیه استقلال ملی اعلام کرد.

این مقام ارشد مجارستان اخیرا نیز باعث خشم قانونگذاران اتحادیه اروپا و مقام‌ها شده بود چون بر این مساله تاکید کرده که بوداپست حق مذاکره برای بستن مرزهایش بر روی مهاجران و اجرای مجدد حکم اعدام را دارد.

انتهای پیام

کد N832065