تحقیقات سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در شمال مالی

سازمان ملل متحد

سازمان ملل اعلام کرد، به دنبال درگیری‌های صورت گرفته میان جدایی طلبان طوارق و شبه‌نظامیان حامی دولت در مالی، درباره گزارش‌های مربوط به نقض جدی حقوق بشر از جمله اعدام غیرنظامیان در شمال این کشور تحقیق می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، تلاش‌های صلح با میانجی‌گری سازمان ملل در شمال مالی به خاطر نقض‌های گزارش شده آتش‌بس در اطراف شهر شمالی "منکا" در خطر نقش برآب شدن هستند.

شورشیان و یکی از منابع محلی اعلام کرد، درگیری‌های روز پنج شنبه جان دست کم شش غیرنظامی از جمله یک امدادگر مالیایی را گرفت.

هیات سازمان ملل در مالی گفت، گروهی از بازرسان را برای بررسی گزارش‌های مربوط به بدرفتاری‌های جدی و اعدام غیرنظامیان از جمله کشتن یک امدادگر در تین هاما واقع در منطقه "گائو" اعزام کرده است.

این هیات افزود: این سوءرفتارها در نتیجه درگیری‌های 20 مه سال جاری میلادی به وجود آمده است.

جنبش ملی برای آزادسازی ازواد، یکی از اعضای ائتلاف "هماهنگی جنبش‌های ازواد" در بیانیه‌ای گفت، 9 تن از جمله دو تن که برای آژانس‌های بین‌المللی امداد کار می‌کردند توسط شبه‌نظامیان حامی دولت بازداشت و اعدام شدند. در این بیانیه آمده است تعداد دیگری نیز ناپدید شده‌اند.

جنبش ملی برای آزادسازی ازواد در این بیانیه ضمن نام بردن از این 9 تن افزود: این اعدام‌ها در ملاءعام انجام شد و اجساد تا ساعت 11 صبح به وقت محلی در میدان این شهر به نمایش گذاشته شده بودند.

این در حالی است که دولت مالی اتهامات را مبنی بر اینکه نیروهایش در این اقدامات نقش داشتند، رد کرد.

دولت مالی در بیانیه‌ای گفت: سربازان مالی وارد شهر تین هامانا شدند تا شورشیان را که در این حمله جان سه غیرنظامی را گرفته بودند، سرکوب کنند. دولت از این اتهامات وارده تعجب کرده و چنین اتهاماتی را رد می‌کند.

این هیات سازمان ملل گفت: از افزایش هشداردهنده درگیری‌ها در مناطق مختلف شمال مالی نگران شده و این اقدامات ضمن نقض آتش‌بس ممکن است توافق صلح را نیز به مخاطره اندازد.

سال گذشته میلادی توافق صلحی میان دولت، متحدانش و گروه‌های جدایی طلب در شمال مالی امضا شد اما از زمانی که شبه نظامیان حامی دولت ماه گذشته میلادی مناکا را تصرف کرد، نقض‌ این توافقنامه افزایش یافت.

انتهای پیام

کد N831869