به رغم تنش‌های اخیر؛

اوباما خطاب به اسرائیلی‌ها: آمریکا پشت شماست

اسراييل

رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که به شدت مخالف این مساله است که اختلافات سیاسی میان دولتش و دولت اسرائیل نشاندهنده فقدان حمایت او از این متحد دیرپای ایالات متحده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی در یکی از مهمترین کنیسه‌های واشنگتن گفت: از آمریکا و اسرائیل نباید انتظار برود که بر اختلافاتشان درباره شهرک‌سازی‌های اسرائیل یا مسکوت ماندن روند صلح با فلسطین سرپوش بگذارند.

وی در میان 1200 تن از اعضای جامعه یهودیان از جمله اعضای "انجمن آدالس اسرائیل" گفت: این روند برای دوستی درست نیست. مردم اسرائیل باید بدانند که آمریکا همواره پشت آن‌هاست.

اظهارنظرهای اوباما در جریان یک دوره تنش در روابط میان آمریکا و اسرائیل مطرح شده است. یکی از علل این تنش‌، مخالفت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با اوباما درباره توافق هسته‌ای با ایران است؛ اقدامی که نتانیاهو آن را خطری برای اسرائیل می‌داند و علیه چنین توافقی مکررا لابی کرده است از جمله دیدار مشترک با اعضای کنگره آمریکا که اوایل سال جاری میلادی صورت گرفت.

اوباما از چنین چارچوبی حمایت می‌کند و گفته که این توافق اسرائیل و تمامی منطقه را امن‌تر می‌کند.

اوباما و نتانیاهو همچنین در جریان انتخابات اخیر اسرائیل نیز بر سر اظهارنظرهای نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره روند صلح با فلسطین تنش داشته‌اند. نتانیاهو گفته بود که از راه حل دو کشوری حمایت نمی‌کند البته دیدگاهش را پس از پیروزی حزبش تغییر داد.

رئیس جمهوری آمریکا در این سخنرانی در کنیسه واشنگتن افزایش یهودستیزی در سراسر جهان را مد نظر قرار داد و گفت: این موضوع نباید نادیده گرفته شود.

انتهای پیام

کد N831868