بان کی مون حل مسالمت‌آمیز مناقشه دریای چین جنوبی را خواستار شد

دبیرکل سازمان ملل حصول راه‌حل صلح‌آمیز درباره مناقشه منطقه‌ای در دریای چین جنوبی را خواستار شد؛ منطقه‌ای که رشد نظامی‌گری چین در آن به زنگ هشداری برای همسایگان پکن تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "بان کی مون"، دبیرکل سازمان ملل به خبرنگاران در هانوی، ویتنام گفت که وی و رئیس‌جمهوری ویتنام درباره نگرانی‌های امنیتی منطقه شامل تنش‌های موجود درباره دریای چین جنوبی به گفت‌وگو پرداختند.

دبیرکل سازمان ملل ادامه داد: من مکررا از تمامی طرفین در مناقشه مذکور خواسته‌ام تا مناقشات خودشان را از طریق مذاکرات که براساس قوانین و معیارهای بین‌المللی است، حل و فصل کنند. این مهم است که از انجام اقداماتی که باعث تحریک و بدتر شدن تنش‌ها شود، امتناع شود.

رئیس جمهوری ویتنام نیز در یک کنفراس خبری مشترک گفت که از بان کی مون و سازمان ملل خواسته تا همکاری فعالانه‌ای برای یافتن راه حلی صلح آمیز درباره این مناقشات بیابند.

ویتنام در کنار مجمع الجزایر فیلیپین یکی از منتقدان اصلی اقدامات چین در آب‌های مورد مناقشه دریای چین جنوبی است. چین در حال ساخت جزایر مصنوعی در این آب‌ها و استقرار تجهیزات نظامی در آن‌ها شد. برونئی، مالزی و تایوان نیز مدعی مالکیت آب‌ها هستند.

دبیرکل سازمان ملل همچنین گفت: ویتنام نقش بسیار مهمی را در سازمان ملل ایفا می‌کند. این کشور در حال حاضر عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل است. از اعضای این شورا انتظار می‌رود که از بالاترین معیارهای مربوط به حفاظت و ترغیب حقوق بشر حمایت کنند.

این جایگاه ویتنام را در موقعیتی ایده‌آل برای نشان دادن تعهداتش به حقوق بشر با بهبود سوابق حقوق بشری در داخل کشور قرار می‌دهد. سازمان ملل آماده کمک به دولت ویتنام برای این وظیفه مهم است.

گروههای بین‌المللی حقوق بشری و برخی از دولت‌های غربی و ویتنام را به خاطر حبس افرادی که به صورت صلح آمیز عقایدشان را مطرح می‌کنند، مورد انتقاد قرار می‌دهند اما هانوی معتقد است هر کس که به نقض قوانین بپردازد، زندانی می‌شود.

مقام‌های دولت آمریکا گفته‌اند اگر ویتنام خواهان داشتن روابط نظامی و اقتصادی نزدیک‌تر با واشنگتن است، باید به بهبود و ارتقای سطح حقوق بشر خود بپردازد.

انتهای پیام

کد N831826