بازداشت 43 تن در ترکیه در موج جدید مقابله با دشمنان اردوغان

سیاسی

بر اساس گزارش‌ها، 43 تن از حامیان فتح‌الله گولن، روحانی ترک‌تبار ساکن آمریکا در حملات جدید علیه دشمنان اردوغان در شهر قونیه ترکیه بازداشت شدند.

بر اساس گزارش‌ها، 43 تن از حامیان فتح‌الله گولن، روحانی ترک‌تبار ساکن آمریکا در حملات جدید علیه دشمنان اردوغان در شهر قونیه ترکیه بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری دولتی آناتولی گزارش داد، افراد بازداشتی شامل مقام‌های سابق پلیس و مقام‌های آموزشی و نیز رئیس سابق دانشگاه مولانا در قونیه می‌شوند.

پیش از آغاز حملات حکم بازداشت برای بیش از 50 تن صادر شده بود. بازداشت‌های مذکور حدود دو هفته پیش از انتخابات پارلمانی ترکیه در هفتم ژوئن انجام می‌شود و تازه‌ترین حمله علیه حامیان فتح‌الله گولن محسوب می‌شود. گولن متهم به تشکیل "دولت موازی" با هدف سرنگون کردن رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از قدرت است. گولن که سابقا متحد اردوغان بود، طی سال‌های گذشته نفوذ چشمگیری بر قوه قضائیه و پلیس ترکیه ایجاد کرد و وارد حوزه‌های آموزشی و مالی شد.

مقام‌های ترکیه بر این باورند که گولن در پشت رسوایی فساد علیه اردوغان و حلقه یاران نزدیک وی است که دسامبر 2013 فاش شد؛ اتهاماتی که اردوغان به شدت تکذیب می‌کند. مظنونان بازداشت شده در حملات روز جمعه در ابتدا بازجویی می‌شوند و پس از آن مشخص می‌شود که آیا باید آزاد شوند یا راهی دادگاه شوند. از تابستان 2014 ده‌ها حمله مشابه علیه روحانی ترک تبار ساکن ایالات پنسیلوانیای آمریکا صورت گرفته است. گروه‌های حقوق بشری طی ماه‌های اخیر مجددا از کمپین قضایی گسترده علیه گروه‌هایی که حامی گولن در ترکیه هستند، به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N831825