بیانیه هیات داوران سی و دومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن

سیاسی

هیات داوران سی و دومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران بیانیه‌ای را صادر کردند.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هیات داوران سی و دومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران بیانیه‌ای صادر کردند که متن آن به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

"الحمدلله رب العالمین و الصلاة و السلام علی خیر الانام محمد المصطفی و علی اهل بیته الطاهرین و اصحابه المنتجبین"

"قد جاءکم من الله نور و کتاب مبین . یهدی به الله من اتبع رضوانه سبل السلام و یخرجهم من الظلمات الی النور باذنه و یهدیهم الی صراط مستقیم (المائده : 15 ، 16 )"

خدای متعال را شاکریم که در ایام نورانی ماه‌های رجب و شعبان المعظم 1436 ه.ق توفیق پیدا کردیم تا سی و دومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران را برگزار کنیم.

شرایط پیچیده فعلی جهان اسلام و معادلات جهانی، ما را به آن دعوت می‌کند که همگی بر محور کلام الهی جمع شویم و با الهام گرفتن از پیام‌های وحدت بخش و شورآفرین قرآن کریم، موجب اعتلای کلمه الله و عظمت مسلمانان در عالم شویم.

حقیقت آن است که دشمنان اسلام و مسلمانان با ایجاد اختلافات بزرگ و کوچک بین کشورها و مذاهب اسلامی، درصدد تضعیف قدرت عظیم اسلام هستند و کم‌ترین هم‌سویی با ایشان، موجب دستیابی آنان به اهداف پلیدشان است. آن چه می‌تواند همه مسلمانان را بر کلمه واحد متمرکز کند، تمسک به حبل متین الهی، قرآن مجید است.

برگزاری گردهمایی‌هایی با محوریت قرآن کریم نور مبین خدا می‌تواند این فرصت را به خوبی فراهم کند و مسابقات بین‌المللی قرآن کریم یکی از این فرصت‌هاست.

1- مسابقات این دوره با ثبت رکوردی بی‌نظیر، توانست حافظان و قاریان را از 82 کشور دور هم جمع کند. این تعداد بالغ بر 61 نفر حافظ کل و 62 نفر قاری قرآن بود.

2- قضاوت در مسابقات بین‌المللی را باید مهم‌ترین رکن فنی دانست. در این دوره، 10 داور بین‌المللی از کشورهای عراق، سوریه، لبنان، پاکستان، مصر، اندونزی، الجزایر و کویت در ترکیب داوری حضور داشتند. 7 داور ایرانی نیز در کنار ایشان کار قضاوت و هدایت حافظان را انجام دادند.

3- هیات نظارت این دوره متشکل از اساتیدی از کشورهای اردن و ایران، تلاش کرد رعایت عدالت نتایج حاصل شود.

4- سطح کیفی عموم متسابقان در هر دو رشته - و به خصوص رشته حفظ کل قرآن- به نسبت دوره‌های اخیر، بالاتر بود. اختلاف اندک نمره متسابقان در هر رشته، خود گواهی بر این امر تلقی می‌شود. این مساله در مرحله نهایی بسیار چشمگیرتر بود.

5- تنوع در برنامه‌های مسابقات از قبیل اجرای قاریان ممتاز و قاریان نوجوان، ابتهال خوانی و اجرای تواشیح در صحن مسابقات، تنوع و طراوت قرآنی خاصی به اجرای برنامه‌ها می‌بخشید.

6- تغییراتی در برخی ویژگی‌های فنی و اجرایی از جمله برجستگی‌های این دوره بود. قرعه کشی هوشمند متسابقان در مراحل مقدماتی و نهایی، نظم دقیق در زمان‌بندی برنامه‌ها، استفاده از سامانه رایانه‌یی هوشمند، اعلام نتایج مسابقات در فواصل زمانی معین در نمایشگرهای داخل سالن و اطلاع یافتن شرکت‌کنندگان و حاضران از آخرین وضعیت امتیازات و رتبه‌بندی متسابقان و پخش قطعات منتخب تلاوت قاریان برجسته جهان اسلام در فواصل برنامه‌ها از جمله کارهای قابل ذکر است.

7- استقبال گسترده مردم از برنامه‌ها و حضور ایشان در محل برگزاری مسابقات ستودنی بود. ارادت و علاقه ایرانیان به قرآن کریم در برنامه‌های قرآنی سبب ایجاد و گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه است و از سوی دیگر، وظیفه مسوولان قرآنی و فرهنگی را افزون می‌کند.

8- پوشش رسانه‌یی مناسب این دوره و حضور گسترده رسانه‌های دیداری، شنیداری و مجازی در مسابقات - به‌خصوص شبکه‌های مختلف رسانه ملی - توانست این رویداد بزرگ قرآنی را ثبت و اطلاع‌رسانی کند.

در پایان ضمن قدردانی از اهتمام سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران و سایر دست اندرکاران در برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، از درگاه خدای متعال برای همگان توفیقات روز و برای مسلمانان جهان، اتحاد و دستیابی به امت واحده را مسالت می‌کنیم.

هیات داوران سی و دومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران»

انتهای پیام

کد N831550