وزیران خارجه 5 کشور خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی را خواستار شدند

وزیران خارجه پنج کشور کره جنوبی، مکزیک، استرالیا،‌ ترکیه و اندونزی در بیانه‌ای مشترک خلع تسلیحات هسته‌ای کره شمالی را خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری یونهاپ، وزیران خارجه این پنج کشور خواستار ایجاد تغییری مثبت در روند تلاش‌ها برای خلع تسلیحات هسته‌ای کره شمالی مانند آن چه در مورد برنامه هسته‌ای ایران رخ داد،‌ شدند.

در بخشی از بیانیه مشترک این نشست آمده است: با توجه به حصول توافق هسته‌ای با ایران از طریق دیپلماتیک امیدواریم در روند خلع تسلیحات هسته‌ای کره شمالی نیز از طریق گسترش همکاری‌ها میان طرف‌ها،‌ پیشرفت‌هایی حاصل شود.

هم‌چنین این بیانیه از دولت کره جنوبی برای تلاش در فراهم کردن، زمینه‌های رفع این مشکل از طریق گفت‌وگو و مذاکره تشکر کرده است.

وزیران خارجه این پنج کشور با تاکید بر لزوم گسترش همکاری‌ها میان کشورها اظهار کرده اند که اتحاد طرف‌ها در زمینه خلع تسلیحات هسته‌ای کره شمالی به صلح در شبه جزیره کره و جهان ختم خواهد شد.

هم‌چنین وزیران خارجه توافق کردند که در اواخر امسال نیز یک نشست دیگر در راستای شتاب دادن به تلاش‌ها برای خلع تسلیحات هسته‌ای پیونگ یانگ برگزار کنند.

انتهای پیام

کد N831463