ماری هارف: دسترسی به مراکز نظامی هنوز از موضوعات مورد مذاکره است

سیاسی

کاخ سفید با تاکید بر این که موضوع دسترسی به برخی سایت‌های نظامی ایران هنوز از موضوعات مهم مورد بحث است گفت: با ایران توافق کردیم که در زمینه دسترسی به سایت‌های مربوط به ابعاد نظامی هسته‌ای به یک فهرست مشترک دست‌یابیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ماری هارف، سخنگوی کاخ سفید گفت: اگر امکان دسترسی و نظارت به سایت‌های هسته‌ای ایران وجود نداشته باشد هیچ گونه توافقی در کار نخواهد بود.

هارف ادامه داد: ما و ایران بر سر اجرای یک روند مشخص که بتواند نگرانی‌های مربوط به ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند توافق کرده‌ایم که بخشی از این روند مربوط به موضوع دسترسی است که بنا بر پروتکل الحاقی که ایران آن را به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای اجرا خواهد کرد، آژانس می‌تواند امکان دسترسی گسترده را داشته باشد.

هارف هم‌چنین تاکید کرد:‌ البته موضوع دسترسی به سایت‌های هسته‌ای و نظامی ایران هنوز یکی از موردهای مهم مورد بحث در مذاکرات باقی مانده است. اما اگر به ما در زمینه امکان دسترسی به همه تاسیساتی که ممکن است مربوط به ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران باشد اطمینان داده نشود همان‌طور که پیش تر نیز اعلام کردیم این موضوع یک مشکل جدی برای ما خواهد بود.

سخنگوی کاخ سفید با تاکید بر این که موضوع دسترسی هنوز از موردهای در حال مذاکره است، افزود: ما توافق کرده‌ایم که در زمینه دسترسی به سایت‌ها و تاسیسات ایران یک فهرست مشترک دست‌یابیم. اما اگر در نهایت نتوانیم به طور مثال نیاز لازم خود را برای دسترسی به تاسیسات مربوط و ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران فراهم کنیم به طور قطع توافقی در کار نخواهد بود و این موضوع را همیشه با صراحت اعلام کرده‌ایم.

به گزارش ایسنا، مقامات ایران همواره اعلام کرده‌اند که بازدید از مراکز حساس نظامی درچارچوب معاهدات بین‌المللی و تعهدات ایران به آژانس تعریف نشده است و بر اساس پروتکل الحاقی که ایران در صورت توافق نهایی هسته‌ای با 1+5 به‌طور داوطلبانه اجرا خواهد کرد، اجازه دسترسی مدیریت شده به برخی تاسیسات داده خواهد شد.

انتهای پیام

کد N831154