رویترز گزارش داد:

سازمان اطلاعات ترکیه شورشیان سوری را تسلیح می کند

سیاسی

چند روز پس از آنکه رئیس مهمترین حزب مخالف ترکیه، دولت این کشور را متهم به تسلیح تروریستهای سوری کرد، یک رسانه غربی نیز از وجود مدارکی گزارش داد که نشانگر دخیل بودن سازمان اطلاعات ترکیه در این امر است.

به گزارش خبرگزاری مهر، رویترز در گزارشی اختصاصی در این رابطه می نویسد که شهادت‌ نامه‌های رسمی را از سوی افسران دژبانی ترکیه دیده است که می‌گویند سازمان اطلاعات و امنیت ملی آن کشور (MIT) در پایان سال ۲۰۱۳ و آغاز سال ۲۰۱۴ به ارسال سلاح به مناطق تحت کنترل تروریست ها در سوریه، کمک کرده‌ است.

افسران دژبانی ترکیه، در شهادت‌ نامه‌هایی که رویترز می‌گوید بخشی از آن‌ها را دیده‌است، گفته‌اند محموله‌هایی مانند موشک، مهمات یا گلوله‌های توپ در این بازه زمانی، در کامیون‌هایی که ماموران سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه آنها را همراهی می‌کردند، به مناطقی که افراط گرایان آن را کنترل می‌کردند، فرستاده شده است.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که ترکیه خود چنین اتهام‌هایی را رد کرده است.  مقامات رسمی اترکیه می‌گویند طی ماه‌های اخیر بر کنترل‌های مرزی خود، در مرز سوریه، افزوده‌اند.

با این همه پیشتر نیز گزارش‌هایی در مورد انتقال مهمات یا سفر افرادی که به گروه‌های تروریستی مانند «داعش» پیوسته‌اند، از مرز ترکیه، منتشر شده بود.

داعش از مهم‌ترین چالش‌ های امنیتی منطقه، گروهی‌ است که وزیر دفاع پیشین آمریکا، در مرداد ماه گذشته خطر آن را «قریب‌الوقوع» و تشکیلات آن را بسیار سازمان‌یافته و «فراتر» از آن چه دیده‌ شده، توصیف کرده بود.

در گزارش رویترز گفته شده نیروهای پلیس و دژبان‌ها، چهار کامیون را در آدانا، مرز جنوبی ترکیه، کنترل کرده‌اند؛ یکی در نوامبر سال ۲۰۱۳ و سه خودروی دیگر در ژانویه سال ۲۰۱۴ میلادی. کنترل این کامیون‌ها بنا به دستور دادستانی، مبنی بر احتمال وجود اسلحه در آنها صورت گرفته است. اوزجان سیسمان و عزیر تاکجی، دادستان‌هایی که در این مورد دستوراتی داده بودند، خود در انتظار تشکیل دادگاه برای رسیدگی به پرونده‌هایشان به سر می‌برند.

بنا بر شهادت‌های مکتوب و گزارش دادستانی ترکیه، در حالی‌که جلوی یکی از کامیون‌ها گرفته شده، اما سه کامیون دیگر، پس از آنکه نیروهای امنیتی آن کشور پلیس را تهدید کرده و «به طور فیزیکی» جلوی جست‌ و جوها را گرفته‌اند، به راه خود ادامه داده‌اند.

به گزارش رویترز، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، گفته است سه کامیونی که در ۱۹ ژانویه متوقف شده بودند، متعلق به سازمان اطلاعات ملی ترکیه و حامل کمک بوده‌اند.

 در عین حال بنا بر این گزارش هر دو دادستان که خواستار جست‌وجوی سه کامیون شده بودند، از آن زمان، با اتهام‌هایی که خود به جست‌وجوی خودروها مربوط می‌شود، در بازداشت به سر می‌برند.  

بنا بر همین مدارک، از آوریل سال جاری میلادی، بیش از ۳۰ مامور دژبانی ترکیه که در ماه ژانویه در جست‌وجوی کامیونهای حامل کمک برای گروههای تروریستی شرکت داشتند نیز با اتهام‌هایی، از جمله جاسوسی نظامی یا تلاش برای سرنگونی دولت، روبه‌رو شده‌اند.

یکی از راننده‌های کامیون‌ها در شهادت‌نامه خود گفته است، کامیون او محموله‌اش را از هواپیمایی خارجی در آنکارا تحویل گرفته است و او پیشتر نیز محموله مشابهی را حمله کرده بود. خبرگزاری رویترز، مستقیما موفق به تماس با راننده این کامیون نشده است.  

در آن زمان مرز سوریه، جایی که کامیون‌ها از آن گذشته‌اند، تحت کنترل تروریست های مخالف بشار اسد از گروه «احرار الشام» بوده است.

رویترز می‌گوید سخنگوی اردوغان گفته است، رئیس‌جمهوری آن کشور در این مورد موضع روشن خود را بیان کرده است؛ «ترکیه هرگز برای هیچ گروهی در سوریه سلاح نفرستاده است».

گروهی دیگر از مقام‌های رسمی از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده و مقام‌های رسمی سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه نیز، در دسترس نبوده‌اند.

اما روز چهارشنبه نیز «کمال قلیچداراوغلو»  رئیس مهمترین حزب مخالف دولت ترکیه در اظهاراتی، کابینه «احمد داوداوغلو» را متهم به ارسال سلاح بر ای گروه های تروریستی فعال در سوریه کرد.

وی دولت ترکیه را متهم به ارسال سلاح به گروه های شورشی حاضر در سوریه کرد و گفت: دولت از مرز مشترک به عنوان محلی برای قاچاق سلاح برای شورشیان سوریه استفاده می کند.