اوباما در مصاحبه با آتلانتیک:

اعراب قصد رقابت اتمی با ایران را ندارند/ از داعش شکست نخورده ایم

سیاسی

رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه ای با اشاره به حساسیت های بی مورد کشورهای عربی در مورد توافق احتمالی هسته ای ایران و ۱+۵، مدعی شد که اعراب قصد رقابت اتمی با ایران را ندارند.

به گزارش خبرگزاری مهرف «باباک اوباما» در مصاحبه با آتلانتیک با اعلام این مطلب در ادامه گفت: نشانه‌ای از اينکه عربستان و کشورهای عرب منطقه قصد راه‌ اندازی برنامه هسته‌ ای و رقابت اتمی با ايران داشته باشند، در دست نيست.

اوباما در حالی این موضع را بیان می کند که در روزهای گذشته خبرهای متعددی از اقدام عربستان سعودی در خرید کلاهک های هسته ای از پاکستان منتشر شده اند. 

رييس جمهور امريکا در پاسخ به پرسشی در خصوص قصد کشورهای عرب خاورميانه برای رقابت اتمی با ايران، گفت: «هيج نشانه‌ای از اينکه سعودی‌ها يا ديگر اعضای شورای همکاری خليج فارس قصد راه‌اندازی برنامه هسته‌‌ ای خودشان را داشته باشند، در دست نيست. بخشی از دليل اينکه آنها به دنبال برنامه هسته‌ ای خود نخواهند رفت -با فرض اين که مانع دستيابی ايران به سلاح هسته‌ای خواهيم شد- اين است که آنچه ما برای حفاظت از آنها به عنوان شريک و همکار تهيه می‌کنيم از قدرت بازدارندگی بيشتری برخوردار خواهد بود تا آنچه که با توسعه و ظرفیت‌سازی هسته‌ای اميدوار به دستيابی به آن هستند. و البته آنها خود به اين مسئله آگاهند».

اوباما همچنين در خصوص نشست آمریکا با سران کشورهای عضو شورای همکاری خليج فارس در کمپ ديويد گفت: «آنچه ما در  این نشست با اعضای شورای همکاری مشاهده کرديم، بدبينی و نگرانی نه تنها درباره برنامه هسته‌ای ايران، بلکه همچنین در خصوص پيامدهای کاهش تحريم‌ها بود. ما در اين نشست برای آنها چهار مسير (به منظور جلوگيری از دستيابی ايران به سلاح هسته‌ای) را توضيح داديم که در هر توافقی با ايران که من آن را امضاء کنم  لحاظ خواهند شد».

اجلاس کمپ ديويد هفته گذشته به دعوت ریيس جمهوری آمريکا برگزار شد و در جريان آن مقامات عالی و نمايندگان شش کشور عضو شورای همکاری خليج فارس، متشکل از بحرين، کويت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی حضور يافتند.

اوباما در این اجلاس هم به کشورهای عرب حاشيه خليج فارس اطمينان داده بود که واشنگتن از آنها در برابر هر گونه تهديد نظامی دفاع خواهد کرد. او بر تقويت همکاری امنيتی با اعراب نيز تاکيد کرد.

رييس جمهوری آمريکا با اشاره به خشنودی کشورهای حاضر در نشست کمپ دیوید از معيارهای مطرح شده برای توافق هسته‌ای با ايران به آتلانتیکگفت: «بر همين مبنا، آنها به اين درک رسيده‌اند که در نهايت امنيت و دفاع آنها در صورت همکاری با ما به نحو بهتری تضمين می‌شود».

 باراک اوباما در بخشی ديگری از اين مصاحبه تصريح کرد که در سياست های آمريکا برای حصول توافق با ايران و جلوگيری از دستيابی اين کشور به سلاح هسته ای به نوعی حثيت و اعتبار او نيز در ميان است.

رئیس جمهور آمريکا گفته است: به خواست خداوند تا ۲۰ سال ديگر زنده ام و چنانچه طی اين سال ها ايران به سلاح هسته ای دست يابد، اين مساله به اسم من نوشته خواهد شد. اين منصفانه است که بگويم، علاوه بر منافع امنيت ملی، دلايل شخصی دارم که در اين مساله نتيجه بگيريم.

در حال شکست از حکومت اسلامی نيستيم

باراک اوباما همچنين تصرف شهر رمادی عراق توسط گروه تروریستی داعش را يک عقب‌نشينی تاکتيکی توصيف کرد و گفت که جنگ عليه افراط گرایان شکست نخورده است.

وی در مصاحبه خود با «آتلانتيک» تاکيد کرد: «فکر نمی‌کنم در حال شکست خوردن هستیم.ترديدی نيست که اين يک عقب‌نشينی تاکتيکی بود، هرچند رمادی از خيلی وقت پيش وضعيت آسيب پذيری داشت».

رئیس جمهوری آمريکا تاکيد کرد: نيروهای عراقی بدون پشتيبانی کافی يکسال در اين شهر بودند.

وی اضافه کرده است: اين نشان دهنده آن است که آموزش نيروهای امنيتی، تقويت استحکامات، نظام و سيستم فرماندهی و کنترل در استان انبار و بخش‌های سنی‌نشين کشور از سرعت لازم برخوردار نيست.

باراک اوباما با اين حال تصرح کرده است: بی‌شک در مناطق سنی‌ نشين نه تنها می‌بايست سرعت آموزش نيروها افزايش يابد، بلکه بايد مسئله تعهد را نيز تقويت کرد و بهتر است ما به عشاير و قبايل سنی نقش فعالتری واگذار کنيم.