اذعان آلمان به ارتکاب اشتباهات در همکاری‌های اطلاعاتی با آمریکا

رئیس سازمان اطلاعات خارجی آلمان اظهار کرد، سازمان تحت امر وی در تعاملات با همتای آمریکایی‌اش اشتباهاتی مرتکب شده اما در عین حال هشدار داد تحقیقات با هدف مشخص کردن اشتباهات احتمالی همکاری اطلاعاتی آلمان با هم‌پیمانانش را تهدید خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "گرهارد شیندلر"، رئیس سازمان اطلاعات خارجی آلمان(BND) به قانونگذاران آلمانی گفت، سازمان تحت امر وی سال‌ها در بررسی صحیح فهرست‌های اهدافی که از سوی آژانس امنیت ملی آمریکا دریافت می‌کرده کوتاهی کرده است.

رسانه‌های آلمانی گزارش دادند که این فهرست‌ها حاوی کلماتی که می بایست در ارتباط با شرکت‌های اروپایی و مقامات دولتی جستجو شوند، بوده‌اند.

شیندلر گفت، برخی کارکنان سازمان اطلاعاتی خارجی آلمان در سال 2005 متوجه اهداف پرسش‌برانگیز شدند اما او ماه مارس سال جاری میلادی، سه سال پس از تصدی این سمت، از این مساله اطلاع پیدا کرده است.

وی این اقدامات نظارتی را شگفت‌آور خواند اما گفت اتکای زیاد آلمان به نهادهای اطلاعاتی آمریکا موجب شده برخی کارکنان سازمان BND آلمان درباره مشکلات مربوط به فهرست‌های آژانس امنیت ملی آمریکا سکوت اختیار کنند.

شیندلر متعهد شد،‌ درباره مشکلات موجود در سازمان اطلاعات خارجی آلمان تحقیقات جامعی انجام دهد، اما هشدار داد برخی شرکای اروپایی از بابت نگرانی از افشای اقداماتشان، همکاری با آلمان در زمینه مسائل اطلاعاتی را زیر سوال برده اند.

انتهای پیام

کد N831004