حمله جنگنده های ائتلاف به یک سوخوی عراقی که مواضع داعش را بمباران کرده بود

عراق

ایرنا نوشت: ائتلاف بین المللی به رهبری امریکا که این روزها به شدت از سوی نیروهای سیاسی عراق مورد حمله قرار می گیرد، به گفته منابع، در روز پنجشنبه یک فروند جنگنده سوخوی عراقی را در الرمادی هدف قرار داده است. همچنین گفته شده، ائتلاف قصد دارد با هدف تشکیل یک دولت فراگیرتر درعراق، نشستی درپاریس برگزار کند.

به گزارش ایرنا، شاهدانی روزچهارشنبه به خبرگزاری المعلومه گفتند که دو فروند جنگنده عراقی مواضع داعش درغرب الرمادی را بمباران کردند که طی آن 35 تن از نیروهای داعش کشته شده و خسارات زیادی به تجهیزات آنان وارد شد، اما درهمین زمان جنگنده های ائتلاف درمنطقه ظاهر شده و یکی از آنان به سمت یکی از دو جنگنده عراقی شلیک کرد که جنگنده عراقی در آسمان شعله ور شد.

این حادثه براساس گزارشی که درسایت ها وشبکه های اجتماعی درعراق بازتاب یافته، درمنطقه البوشجل درصحرای حوران درغرب الرمادی رخ داد، اما در خبر یاد شده به جزییات بیشتری ازاین حادثه اشاره نشده ومنابع رسمی نیز هنوز نسبت به این خبر واکنش نشان نداده اند. منابع گفته اند که جنگنده ائتلاف بصورت عمدی هواپیمای عراقی را هدف قرار داده است.

این اولین گزارش درخصوص ضربات ائتلاف به نیروهای عراقی در آسمان است. پیش از این عراقی ها ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا را با انتشار اسنادی مانند فیلم وعکس، متهم به بمباران مواضع نیروهای خودی و نیز پرتاب محموله های کمک های تسلیحاتی برای داعش کرده بودند.

کارشناسان ومنابع می گویند که جنگنده های ائتلاف طی ماه های گذشته هیچگاه ستون های داعش را دراستان های صلاح الدین و الانبار هدف قرار نداده اند و در مقابل بطور عمدی نیروهای عراقی را بمباران می کنند و بعد می گویند اشتباه شده است.

خبرگزاری المعلومه در همین خصوص نوشت : برخی شخصیت ها و جریان های سیاسی عراق اکنون خواستار آن شده اند که همکاری های نظامی با آمریکا در جنگ علیه داعش متوقف شود ودولت عراق برای تامین نیازهای تسلیحاتی، روسیه وسایر کشورهای جهان را مورد توجه قرار دهد.

درهمین زمینه یک کارشناس نظامی به این خبرگزاری گفته است که برنامه های ائتلاف تاکنون نه تنها هیچ دستاوردی برای عراقی ها درجنگ علیه داعش نداشته است، بلکه آنها دائم نیروهای عراقی را بمباران کرده و برای داعش کمک های تسلیحاتی پرتاب کرده اند.

در همین حال، گفته می شود که 24 وزیر ائتلاف بین المللی به همراه سازمان ملل دوم ژوئن آینده قصد برگزاری یک نشست جدید در پاریس دارند.

گفته می شود هدف ازاین نشست بررسی آخرین تحولات میدانی در سوریه و عراق و نیز موضوع تسلط داعش بر الرمادی است.

یک دیپلمات فرانسوی دراین خصوص اشاره ای هم کرده به اینکه 'چگونگی تشکیل یک دولت فراگیرتر وجامع تر' درعراق نیز به عنوان یک دغدغه کشورهای عضو ائتلاف به بحث گذاشته خواهد شد.

ناظران اوضاع سیاسی درعراق در خصوص 'دولت فراگیر تر' اعتقاد دارند که آمریکایی ها به هر شکل قصد دارند عراق را تجزیه و تقسیم کنند.

به عقیده آنان ، طرح این مساله در ادامه طرح کنگره در دو هفته پیش است که از آن به عنوان تلاشی برای تقسیم عراق یاد شده بود. طرح مساله دولت فراگیرتر در عراق درحالی باردیگر از سوی آمریکایی ها و غربی ها مطرح می شود که دولت فعلی عراق، دولتی است که از استانداردهای معمول دمکراتیک هم پا را فراتر گذاشته و سهم بیشتری از قدرت را به گروه های دیگر داده است.

شیعیان عراق درحالی اکثریت جمعیت کشورعراق را تشکیل می دهند و بیشترین تعداد کرسی های پارلمان را دراختیار دارند که نهادهای قدرت را بیش ازسهم واقعی گروه های دیگر تقسیم کرده اند.

این گروه برغم داشتن اکثریت، ریاست پارلمان را به سنی ها و ریاست جمهوری را به کردها واگذار کرده وهمچنین برای پست نخست وزیری نیز دو معاون یکی اهل سنت و یکی کرد تعیین شده است.

برخی ناظران مسایل عراق می گویند، طرح این مساله به معنای جابجایی قدرت از اکثریت به اقلیت است ومعنای دیگری ندارد. برخی نیزاعتقاد دارند که آمریکایی ها سعی دارند بعثی ها را به روند سیاسی عراق برگردانند.

6464

کد N830850