لاوروف:

بدون پیش شرط آماده حمایت نظامی از عراق برای مقابله با داعش هستیم

سیاسی

وزیر خارجه روسیه با اشاره تلویحی به وعده های عملی نشده آمریکا برای حمایت نظامی از دولت عراق گفت مسکو بدون هیچ پیش شرطی آماده کمک به بغداد برای جنگ با داعش است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشا تودی، روسیه و عراق همکاری های نظامی خود را گسترش می دهند. در پی سفر «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق به روسیه، مقامات این کشور از آمادگی خود برای اجابت درخواست کمک نظامی عراق خبر دادند. در همین رابطه «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه تاکید کرد مسکو به عراق برای جلوگیری از گسترش داعش در منطقه کمک نظامی می کند.

وی که پس از دیدار العبادی با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه با خبرنگاران سخن می گفت افزود: ما در مورد درخواست های عراق برای تضمین توانایی این کشور در بیرون کردن تروریست ها تصمیم گیری خواهیم کرد. لاوروف با اشاره به مناسبات نزدیک دو کشور گفت: برخلاف برخی کشورها ما آماده ایم بدون هیچ پیش شرطی از عراق پشتیبانی نظامی کنیم.

به گفته وزیر خارجه روسیه کشورهای عراق، سوریه و مصر در خط مقدم مقابله با گروه های تروریستی قرار دارند و روسیه در راستای مقابله با گروه های مذکور به این کشورها کمک می کند. پیشتر ولادیمیر پوتین با اشاره به گسترش مناسبات بغداد-مسکو یادآور شد طی سال های اخیر با وجود مشکلات اقتصادی و نا امنی های منطقه روابط دو طرف رشد خوبی داشته است.

گفتنی است نخست وزیر عراق در راستای بررسی روابط دو جانبه با روسیه و دریافت حمایت های تسلیحاتی و امنیتی و نیز تقویت توانایی نهادهای امنیتی و نظامی، در مسکو به سر می برد.