فرانسه خواستار ضرب الاجل ۱۸ ماهه برای مذاکرات سازش فلسطین شد

سیاسی

فرانسه در اقدامی که به منزله اهرم فشار برای دولت جدید تل آویو محسوب می شود جزئیات قطعنامه ای را منتشر کرد که مبنای آن تسریع روند مذاکرات سازش در سرزمین های اشغالی است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، فرانسه و نیوزلند در قطعنامه ای که پیشنویس آن را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرده اند تعیین ضرب الاجلی ۱۸ ماهه را برای به سرانجام رساندن مذاکرات صلح و تشکیل دولت مستقل فلسطین خواستار شدند.

جزئیات این طرح درحالی در روز پنجشنبه در اختیار روزنامه فرانسوی زبان «فیگارو» قرار گرفت که دولت پاریس پیشتر از تصمیم یک جانبه برای به رسمیت شناختن فلسطین در صورت عدم نتیجه گیری از مذاکرات سازش خبر داده بود.

می توان گفت که این اقدام نشانه ای دال بر افزایش فشارهای متقابل بر رژیم صهیونیستی و فلسطینیان است. با این حال، به گفته کارشناسان انتظار نمی رود که این قطعنامه تا پیش از به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته ای ایران مورد بررسی قرار بگیرد.

 افشای جزئیات این قطعنامه با دیدار «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست های خارجی اتحادیه اروپا و «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی تقارن پیدا کرد.

اگرچه تمایل فرانسه به ارایه چنین طرحی دور از انتظار نبود، افشای جزئیات در این مقطع زمانی نشانه تصمیم دولت پاریس برای اعمال فشار بر دولت جدید نتانیاهو است که در آن مخالفان ایده تشکیل دو دولت مستقل از جایگاه به مراتب محکم تری برخوردار هستند و تمایل چندانی برای بازگشت به میز مذاکره نشان نمی دهند.